Personalizacja kluczowa w projektowaniu nauczania

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
innowacje w edukacjiRaport brytyjskiej Futurelab „Podstawa programowa i innowacje w nauczaniu: zmiana praktyki szkolnej i personalizacja“, ma być dla szkół narzędziem wdrażania innowacyjnych programów. Oferuje nauczycielom podpowiedzi i porady, w jaki sposób mogą uczynić swoją praktykę bardziej elastyczną i wspierać rozwój spersonalizowanego systemu edukacji.
 
Raport rekomenduje bardziej elastyczne podejście do nauczania początkowego, zwracając uwagę na to, że trzeba pozwolić dzieciom w szkole „cieszyć się tym pięknym okresem ich dzieciństwa“, „inspirować do uczenia się i pogłębiania kluczowej wiedzy, umiejętności i myślenia, które są podstawowymi elementami edukacji na wyższym poziomie w szkole średniej i później.“ Publikacja Futurelab zawiera doświadczenia i przykłady z brytyjskich szkół w zakresie organizowania nauczania i podejmowania inicjatyw, które nie tylko prowadzą do personalizacji uczenia się, ale i są świadectwem innowacyjnego podejścia.

innowacje w edukacjiDzieci dorastają w dynamicznie rozwijającym się świecie i ich zdolność do funkcjonowania w nim w sposób kreatywny i krytyczny, często różni się zdecydowanie, w zależności od miejsca i otoczenia, w którym żyją. Eksperci Futurelab przekonują, że przedmioty szkolne i programy nauczania powinny te różnice brać pod uwagę, przyjmując metody, które opierać się będą na osobistych doświadczeniach i indywidualnych umiejętnościach uczniów. Wskazują, że niektóre szkoły radzą sobie lepiej niż inne właśnie dlatego, że potrafią włączać uczniów w dyskusje co do kształtu i zawartości programu, który uczniowie będą starali się opanować oraz odpowiednio w proces decyzyjny.
 
Aby zilustrować innowacyjne metody dotyczące projektowania kształcenia, Futurelab sięga do doświadczeń projektu „Enquiring Minds“ (patrz: Inne podejście do edukacji w szkolnej klasie), czyli takiego podejścia do nauczania, w którym za punkt wyjścia przyjmuje się pomysły i doświadczenia zgłoszone przez samych uczniów, zaś władze oświatowe z założenia przyjmują otwartą postawę wobec tych szkół, w których uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele wspólnie prowadzą szkoły i odpowiadają za program nauczania.
 
„Obecny program nauczania nie w pełni przygotowuje uczniów do życia w przyszłym świecie. Program nauczania musi być na tyle elastyczny, aby zawierały się w nim wartości, społeczny i emocjonalny rozwój, i jeszcze podstawowe przedmioty.“ –mówi Ben Williamson, starszy specjalista ds. badań Futurelab. „Powinien brać pod uwagę potrzeby wszystkich uczących się, ale także różnicę w indywidualnych stylach uczenia się i stopień personalizacji, jaki preferuje każdy z uczniów. Musi wartościować i wspierać profesjonalny rozwój nauczycieli. Oczywiście wyzwania projektowania nauczania są poważne i nie można się spodziewać, że zmiany nastąpią z dnia na dzień.“

Raport dostępny jest nieodpłatnie na stronie Futurelab.
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie