Jakiej matematyki potrzebujemy w epoce cyfrowej?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
jakość edukacjiProgram nauczania matematyki oparty jest na arytmetyce i algebrze. Wszystko prowadzi do jednego zagadnienia: analizy matematycznej. Tymczasem na tym miejscu powinna znaleźć się statystyka. Dziś potrzebujemy przejść z matematyki klasycznej, "analogowej" do nowoczesnej, „cyfrowej“ - przekonuje Profesor Arthur Benjamin, w wystąpieniu z serii TEDTalks.

(uwaga - wybierz w filmie polskie napisy)
„Jestem tutaj, by powiedzieć, że (...) tym, co wszyscy studenci, wszyscy maturzyści powinni znać [z matematyki] powinna być statystyka – a dokładnie, prawdopodobieństwo i statystyka.“ – przekonuje prof. Benjamin. „Statystyka to przedmiot, którego można - i trzeba - używać codziennie. Jest tu ryzyko, zysk, jest losowość. Jest też rozumienie danych.“
„Gdyby studenci i uczniowie liceów - i wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych - znali prawa prawdopodobieństwa i statystyki, nie znaleźlibyśmy się w naszej obecnej sytuacji ekonomicznej.“ – uważa prof. Benjamin. Bo prawdopodobieństwo i statystyka to nie tylko matematyka gier i hazardu. To również analiza trendów, przewidywanie przyszłości.

„Pomyślcie, świat zmienił się z analogowego na cyfrowy. Najwyższa pora, żeby program nauczania matematyki też się zmienił - z analogowego na cyfrowy. Z klasycznej matematyki ciągłej, na nowoczesną matematykę dyskretną, matematykę niepewności, losowości, danych - czyli właśnie na prawdopodobieństwo i statystykę.“ – przekonuje Benjamin.

TEDTalks (TED to akronim od Technology, Entertainment, Design) to jeden z najciekawszych cykli międzynarodowych konferencji, który zapoczątkowany został w 1984 r. Celem konferencji jest zebranie w jednym miejscu najbardziej kreatywnych umysłów świata, aby mogli oni - dzieląc się swoją życiową wiedzą – pogłębiać rozumienie problemów rozwoju cywilizacyjnego i inspirować społeczność światową do działań zmieniających świat.

Prof. Arthur Benjamin z Harvey Mudd College w Kalifornii, stara się nauczać matematyki praktycznej. Dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do matematyki zyskał u studentów przydomek "Mathemagician", czyli w dosłownym tłumaczeniu matematyczny czarodziej. Jest współautorem z Michaelem Shermerem książki "Secrets of Mental Math" (Sekrety matematyki pamięciowej), w której zdradza swoje sposoby dokonywania szybkich obliczeń w pamięci, a także dzieła "Proofs That Really Count: The Art of Combinatorial Proof" (Dowody, które naprawdę liczą. Sztuka dowodu w kombinatoryce).
(Źródło: TEDTalks)
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...
Ppp napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Chwila oddechu jest rzadka i cenna - nie należy jej marnować na dodatkowe aktywności, skoro po kilku...
Kultura powinna być OBUSTRONNA: ja nie strzelam, pies mnie nie obszczekuje, gdy spokojnie idę ulicą ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie