Jakiej matematyki potrzebujemy w epoce cyfrowej?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
jakość edukacjiProgram nauczania matematyki oparty jest na arytmetyce i algebrze. Wszystko prowadzi do jednego zagadnienia: analizy matematycznej. Tymczasem na tym miejscu powinna znaleźć się statystyka. Dziś potrzebujemy przejść z matematyki klasycznej, "analogowej" do nowoczesnej, „cyfrowej“ - przekonuje Profesor Arthur Benjamin, w wystąpieniu z serii TEDTalks.

(uwaga - wybierz w filmie polskie napisy)
„Jestem tutaj, by powiedzieć, że (...) tym, co wszyscy studenci, wszyscy maturzyści powinni znać [z matematyki] powinna być statystyka – a dokładnie, prawdopodobieństwo i statystyka.“ – przekonuje prof. Benjamin. „Statystyka to przedmiot, którego można - i trzeba - używać codziennie. Jest tu ryzyko, zysk, jest losowość. Jest też rozumienie danych.“
„Gdyby studenci i uczniowie liceów - i wszyscy obywatele Stanów Zjednoczonych - znali prawa prawdopodobieństwa i statystyki, nie znaleźlibyśmy się w naszej obecnej sytuacji ekonomicznej.“ – uważa prof. Benjamin. Bo prawdopodobieństwo i statystyka to nie tylko matematyka gier i hazardu. To również analiza trendów, przewidywanie przyszłości.

„Pomyślcie, świat zmienił się z analogowego na cyfrowy. Najwyższa pora, żeby program nauczania matematyki też się zmienił - z analogowego na cyfrowy. Z klasycznej matematyki ciągłej, na nowoczesną matematykę dyskretną, matematykę niepewności, losowości, danych - czyli właśnie na prawdopodobieństwo i statystykę.“ – przekonuje Benjamin.

TEDTalks (TED to akronim od Technology, Entertainment, Design) to jeden z najciekawszych cykli międzynarodowych konferencji, który zapoczątkowany został w 1984 r. Celem konferencji jest zebranie w jednym miejscu najbardziej kreatywnych umysłów świata, aby mogli oni - dzieląc się swoją życiową wiedzą – pogłębiać rozumienie problemów rozwoju cywilizacyjnego i inspirować społeczność światową do działań zmieniających świat.

Prof. Arthur Benjamin z Harvey Mudd College w Kalifornii, stara się nauczać matematyki praktycznej. Dzięki niekonwencjonalnemu podejściu do matematyki zyskał u studentów przydomek "Mathemagician", czyli w dosłownym tłumaczeniu matematyczny czarodziej. Jest współautorem z Michaelem Shermerem książki "Secrets of Mental Math" (Sekrety matematyki pamięciowej), w której zdradza swoje sposoby dokonywania szybkich obliczeń w pamięci, a także dzieła "Proofs That Really Count: The Art of Combinatorial Proof" (Dowody, które naprawdę liczą. Sztuka dowodu w kombinatoryce).
(Źródło: TEDTalks)
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Danuta Sterna napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Właśnie o tym piszę, nie możemy się odwrócić od technologii, ale potrzeba bardzo dużego rozsądku i r...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie