Kto ma kod do języków?

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Programowanie w Scratchu nie sprowadza się do lekcji informatyki. Przeciwnie – aż się prosi, by sięgać po ten wizualny język programowania także na innych przedmiotach, zwłaszcza tych, które z programowaniem się nie kojarzą. Może spróbować na lekcjach języków obcych? Od czego zacząć?

Wszechobecność angielskiego sprawia, że dzieci przyswajają go coraz bardziej intuicyjnie – nagle okazuje się, że rozumieją słownictwo, są osłuchane z jego melodią dzięki grom komputerowym, bajkom i filmom fabularnym, ale też treściom na YouTube’ie. Zwykle mniejszą styczność mają z pozostałymi językami, których często uczą się w szkole – bywa to najczęściej niemiecki, hiszpański i francuski.

Zamiast kart pracy

Nauka języka obcego to konieczność wielokrotnych powtórzeń i ćwiczeń praktycznych. Zapewne wszyscy pamiętamy z własnych czasów szkolnych przepisywanie fragmentów tekstu, uczenie się wierszyków i wypełnianie dziesiątek kart pracy, które oswajały nowe zagadnienia gramatyczne lub działy leksykalne. Dziś nauczycielki i nauczyciele języków sięgają po coraz to ciekawsze i mniej monotonne aktywności, dzięki czemu motywują dzieci do uczenia się, angażują, a przy tym rozwijają inne ważne umiejętności. Jedną z takich propozycji jest wykorzystanie Scratcha.

Czy Scratch ma kod do języka?

Nagranie z webinaru "Kto ma kod do języków" to materiał, z którego skorzystają zarówno nauczyciele i nauczycielki języków obcych, jak i osoby uczące innych przedmiotów. Joanna Płatkowska-Nęcka dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie programowania w języku wizualnym Scratch, zachęcając przy tym do testowania, eksperymentowania, a ponad wszystko tworzenia własnych, oryginalnych treści. Dzięki przygotowanym przez niej projektom w Scratchu (linki poniżej) możesz od razu przejść do ćwiczeń praktycznych – poznać zamysł aktywności, sprawdzić kod oraz przejść do twórczego remiksowania. Zaletą pokazanych przykładów jest to, że stanowią punkt wyjścia do własnych zadań, których treść można dostosować do realizowanego tematu i poziomu trudności.

Podczas webinaru dowiesz się m.in.:

  • w jaki sposób Scratch pomaga w nauce języka obcego,
  • z jakich rozszerzeń w Scratchu warto korzystać podczas lekcji językowych,
  • jakie aktywności sprawdzają się podczas zajęć i jak można je modyfikować.

Podczas webinaru trenerka pokazuje różne projekty w Scratchu. Wszystkie zostały zebrane w stworzonym przez nią studio: https://scratch.mit.edu/studios/32949577.

***

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu dzieci uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki czy języków obcych. Operatorem programu jest Fundacja Think! Więcej informacji: www.superkoderzy.pl.

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie