Spółdzielnia Otwartej Edukacji zaprasza nauczycieli do wspólnej pracy nad materiałami edukacyjnymi. Chcesz przeżyć przygodę przy okazji ucząc się czegoś nowego? Zależy Ci, żeby szkoła była bardziej otwarta i bliżej ucznia? A może kochasz nowoczesne technologie w edukacji? Można zgłosić się jeszcze do 20 stycznia.
Podczas zbliżających się warsztatów nauczyciele będą rozmawiać o nowych trendach w edukacji, projektowaniu i tworzeniu materiałów edukacyjnych.
„Będziemy wspólnie się zastanawiać, jakich materiałów edukacyjnych brakuje, jakie przydadzą się nauczycielom w pracy, co zrobić, żeby były przyjazne i skuteczne. To wszystko w atmosferze wzajemnego zrozumienia, dzielenia się i uczenia od siebie.” – zachęcają organizatorzy z Fundacji Centrum Cyfrowe. „Dowiesz się, czym jest UX, agile czy OZE i co te pojęcia mają wspólnego z edukacją. Poznasz osoby, którym zależy na edukacji, które pracują w różnych środowiskach i mają różne doświadczenia. Poczujesz moc współpracy i ducha odświeżającej nowości.”
Nauczyciele będą pracować w zespołach. Przygotują zasoby materiałów do prowadzenia zajęć wychowawczych, będą poznawać prawo autorskie w edukacji i uczyć się korzystania z nowych narzędzi internetowych oraz nowych metod edukacyjnych.
„Tegoroczny temat zrodził się z rozmów z nauczycielami, którzy opowiadali, gdzie widzą największe trudności w szkole, na lekcjach. Często są to osoby świeżo po studiach, które są świetnymi polonistkami, matematyczkami lub chemiczkami, lecz które w czasie studiów nie miały szansy dowiedzieć się, jak zabrać się za wychowanie.” – mówi Aleksandra Czetwertyńska, koordynatorka projektu. „Wsłuchując się w ten głos, zdecydowaliśmy się wesprzeć temat pracy wychowawczej w szkole, mając na uwadze również trudny moment z intensywnymi zmianami w szkole.”
Udział w warsztatach jest bezpłatny, organizatorzy opłacają koszty przejazdu (do ustalonej wcześniej sumy) i noclegu (w pokojach dwuosobowych). W projekcie weźmie udział 16 nauczycieli.
To już druga edycja projektu. W poprzedniej wypracowano cztery rozbudowane materiały edukacyjne do nauczania matematyki (efekty można zobaczyć tutaj: https://spoledkurs.centrumcyfrowe.pl/zasoby/). Czy warto uczestniczyć?
„Udział w warsztatach pokazał mi, jak wiele możliwości jest do wykorzystania w codziennej pracy przez każdego nauczyciela. Uczniowie, a potem studenci i być może przyszli nauczyciele powinni być wyposażeni w pakiet gotowych narzędzi, aplikacji, które powinny być dla każdego czy naturalnym i oczywistym.” – zauważa Magda, nauczycielka z Gorzowa Wielkopolskiego. „Mimo wielu prób uczniowie, ale też i rodzice, nie do końca przekonani są do zmiany stylu kształcenia i nadal uważają, że nauczyciel to kreda i tablica. Ciągle widzę, ile materiału jest kserowanego i dawanego uczniom do pracy, a można to wysłać jako plik, czy umieścić w chmurze z dostępem dla każdego ucznia. SpołEed pokazał mi również ile ja jeszcze muszę się uczyć…”
„Projekt otworzył przede mną nowe horyzonty, poszerzył wiedzę odnośnie możliwości i narzędzi, które mogę wykorzystywać w trakcie lekcji, ale też do ich przygotowania. Zdecydowanie wzbogaciłam się także o praktykę w tworzeniu samych zasobów o myśleniu, kto i jak może użyć coś co ja już stworzyłam lub zmieniłam/dostosowałam do warunków szkolnych.” – mówiła Karolina, nauczycielka z Konstancina-Jeziornej.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie Centrum Cyfrowego.
(Źródło: Fundacja Centrum Cyfrowe)