Recepta na dobrą szkołę jest bardzo prosta. Podawał ją już Freinet w swoich pracach - trzeba "tylko" wyzwolić w dziecku poczucie ciekawości do poznawania świata, tak aby dziecko samo szukało odpowiedzi na pytania, tworzyło eksperymenty i doświadczenia. Oczywiście zazwyczaj to „tylko” okazuje się bardzo dużym wyzwaniem dla dyrektorów i nauczycieli.
Podczas INSPIR@CJI 2016 Marzena Kędra, profesor oświaty, Nauczyciel Roku 2012 i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej COGITO w Poznaniu, podzieliła się z uczestnikami swoimi receptami na dobrą szkołę. W szkole Cogito program nauczania zbudowany został wokół zainteresowań uczniów, porzucono styl zajęć dydaktycznych prowadzonych przez nauczyciela frontalnie na rzecz aktywności dzieci w małych grupach, przy minimalnym, adekwatnym do sytuacji, zaangażowaniu osób dorosłych. Nauczyciel ma jednak bardzo ważną rolę do odegrania – jest animatorem zajęć, doradcą i pomocnikiem dzieci.
Jak została zorganizowana przestrzeń uczenia się w szkole Marzeny Kędry? Co udało się zrobić i jak to wszystko działa? – posłuchajmy o przestrzeni szkolnej prowokującej do myślenia, „prowokujących technikach kształcenia” oraz eksplorowaniu świata przez dzieci:
***
Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.
Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).