Czy w demokracji wszyscy jesteśmy równi? Czy warto się angażować – brać udział w wyborach, kandydować do samorządu szkolnego czy organizować kampanie społeczne? Dlaczego w Japonii nikt nie rzuca papierków na ulicę? Kto wie, że w Portugalii kobiety dostały prawo do głosowania dopiero w 1974 roku?
Na te i na wiele innych pytań odpowiada najnowsza publikacja Instytutu Obywatelskiego zatytułowana „Demokracja to MY: urządźmy nasz świat”, która jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. Jej autorką jest Aleksandra Kaniewska, analityk ds. polityki zagranicznej w Instytucie Obywatelskim.
Książeczka w przystępny sposób pokazuje, dlaczego każdy z nas ma swój udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego – poprzez działanie na polu osobistym (w rodzinie, szkole), lokalnym (na własnym podwórku, w kamienicy, dzielnicy, mieście), czy wreszcie na polu ogólnokrajowym i globalnym (np. głosując w wyborach). Na 32 stronach prześledzimy historie kilkoro dzieci, które zastanawiają się, jak działa otaczający je świat: czym jest konstytucja kraju, jak można wziąć udział w wyborach, co to jest dyskryminacja, jak zakłada się stowarzyszenie i fundację oraz dlaczego warto pomagać innym.
Działając tworzymy społeczeństwo obywatelskie – czyli Polskę, w której dobrze się żyje – niezależnie od tego, czy jest się dziewczynką czy chłopcem, kobietą czy mężczyzną, obywatelem starszym czy młodszym. Warto o tym przypominać, aby nie zapomnieć, że cechą charakterystyczną demokracji jest różnorodność i możliwość współistnienia obok siebie różnych poglądów, idei, przekonań, wyznań. Także w Polsce.
Każdy rozdział książeczki kończy sekcja ćwiczeń i tematów do debaty dla dzieci i młodzieży – do wykorzystania w szkole podstawowej, gimnazjum, zajęciach pozaszkolnych, podczas spotkania rodzinnego, itp.
Wersja do pobrania (PDF): Demokracja to MY: urządźmy nasz świat. Zapraszamy do lektury!