Jak być przyjacielem Ziemi?

fot. Fundacja ING Dzieciom

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W trzeciej dekadzie XXI wieku potrzeby środowiska naturalnego wychodzą na pierwszy plan, coraz więcej bowiem otrzymujemy danych, że z naszą planetą nie dzieje się dobrze. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna dzieci - to one będą żyć w świecie, który doznał już wielu szkód spowodowanych niewłaściwym gospodarowaniem zasobami planety.

„Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” Justyny Bednarek, wydana nakładem Fundacji ING Dzieciom oraz ING Banku Śląskiego, to ciepła opowieść z mocnym przekazem, że eko to nie moda, to ratunek. To lektura nie tylko dla młodych, ale dla wszystkich, którzy przytomnie patrzą w przyszłość i rozumieją, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki i nauczyć się żyć w poszanowaniu natury. Znajdziemy w niej tematy najwyższej wagi. W dziewięciu rozdziałach poznajemy główne bolączki współczesności, czyli np. skażenie powietrza smogiem, wszędobylski plastik, ocieplenie klimatu, konsumpcjonizm i złe traktowanie zwierząt. Czytelnicy poznają też dobre praktyki promowane przez ekologów i aktywistów: jak dać drugie życie rzeczom, jaką moc ma pomaganie i współdzielenie dóbr oraz o tym, że najlepszych prezentów nie kupi się w sklepie.

Książka ta niesie ważny przekaz w świeżym i bezpretensjonalnym ujęciu najtrudniejszych problemów ludzkości XXI wieku. Ale tytuł ten to także wielka przyjemność czytania. Docenią ją miłośnicy dobrej ilustracji. Joanna Czaplewska stworzyła obrazy pełne ruchu i emocji, które splatają się z historią ożywiając Pietruszkową Wolę i jej mieszkańców.

Bohaterowie „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” mierzą się z największymi wyzwaniami ludzkości, które codziennie pukają do naszych drzwi, a czasami wypadają z przepakowanych szaf i szuflad, jak drogie jeansy wyprodukowane w kraju, gdzie nie dba się o prawa pracowników. I choć mieszkańcy Pietruszkowej Woli są zwyczajnymi ludźmi, którzy mogliby mieszkać w sąsiednim domu lub za ścianą w bloku, to radzą sobie świetnie, posługując się najprostszymi i darmowymi narzędziami dostępnymi wszystkim: dobrem i współczuciem.

Ekoopowieści to historia o tym, że na wszystkie przeciwności losu jest rada. Wypływa z nich też nauka, że dzisiaj to my musimy wyciągnąć pomocną dłoń do naszej planety. Co ważne, książka nie zostawia czytelnika przygniecionego problemami planety niczym górą śmieci, lecz pokazuje rozwiązania, które każdy może wprowadzić w czyn już dziś.

Książka jest dostępna bezpłatnie dla szkół, bibliotek, organizacji społecznych. Publikacji towarzyszą scenariusze zajęć. Instrukcja jak zamówić bezpłatny egzemplarz książki oraz link do scenariuszy znajdują się na stronie Fundacji ING Dzieciom: www.ingdzieciom.pl.

Do druku użyto papieru wytworzonego z celulozy pochodzącej z drzew rosnących na terenach zrównoważonego pozyskiwania zasobów leśnych. Farby użyte w druku nie zawierają substancji szkodliwych i pochodzą z surowców odnawialnych.

Można też ją przeczytać na ekranie w ISSUU.

 

(Źródło: Fundacja ING Dzieciom)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie