Coraz więcej nauki na domowych komputerach

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyTworząc środowisko edukacyjne władze szkolne zakładają, że uczniowie będą chcieli pracować na szkolnych komputerach. Tymczasem wyniki sondażu w Wielkiej Brytanii ujawniły, że uczniowie raczej preferują naukę na domowych komputerach, niż na tych w pracowniach szkolnych. Na swoim sprzęcie mogą się uczyć codziennie, na szkolnym – tak, jak im wypadną zajęcia.
 
Okazuje się, że już 37% uczniów szkół brytyjskich używa komputerów domowych do rozwiązywania zadań domowych codziennie; na zajęciach szkolnych korzysta z komputerów 30% uczniów. W grupie badanych w wieku 11-18 lat ponad 90% osób zadeklarowało, że używa komputera do nauki przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście komputer służy również rozrywce – przyznaje się do tego 71% młodych respondentów, jednak jak wykazały badania również rodzice lubią wykorzystywać komputer w tym celu. Rodzice są jednak przekonani, że komputery są wartościowym i niezbędnym dziś narzędziem edukacyjnym.

Przed brytyjskim systemem oświaty jest jednak spore wyzwanie. Niestety nawet w Wielkiej Brytanii problem luki cyfrowej nie został rozwiązany – z danych rządowych wynika, że blisko milion uczniów nie posiada komputerów i internetu w domach. Aby poprawić sytuację ogłoszony został program wsparcia uczniów z ubogich rodzin, w którym rząd planuje wydać 300 mln funtów na pomoc dla 270 tysięcy rodzin.

badania i analizy
 
Komentując wyniki badań Ray Fleming z korporacji Microsoft zauważył, że być może częstsze korzystanie z domowych komputerów jest nie tyle wynikiem niechęci do korzystania ze szkolnych pracowni, co utrudnieniem w dostępie do komputerów w szkołach. W domach uczniowie nie muszą z reguły się z nikim dzielić, mogą swobodnie planować swoje zajęcia. W szkole wszystko jest sformalizowane, poddane planom zajęć i służące prezentacji konkretnych zagadnienień; z reguły też brakuje czasu na dłuższe posiedzenia przed ekranem. W domach uczenie się jest mniej sformalizowane, bardziej nieformalne.

Zdaniem specjalistów, znaczenie domowych komputerów w edukacji będzie rosło. Mamy do czynienia z silnym trendem, któremu sprzyja spadek cen komputerów, ich dostępność na rynku, powszechność wykorzystywania, a także silne pragnienie młodych ludzi posiadania i używania własnego sprzętu. „Granice między czasem nauki i czasem zabawy zacierają się, dlatego też domowe komputery stają się równie ważne, jak te w pracowni szkolnej.“ – zauważa Fleming

Brytyjski minister edukacji Ed Balls również jest pewny, że wszyscy uczniowie muszą korzystać z komputerów w domach, ponieważ brak tych narzędzi i dostępu do internetu stawia ich na bardzo trudnej pozycji w grupie rówieśników. „Komputery nie są dziś żadnym luksusem dla nielicznych, są tak samo ważną częścią edukacji szkolnej jak książki, długopisy i papier.“ – nówi Balls.

(Źródło: BBC)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie