Internet przez całe życie

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dlaczego osoby starsze korzystające z Internetu mają ładniejsze ogródki od tych, które nie korzystają z sieci? Jak wskazują wyniki badania Koalicji Dojrz@łość w sieci „Internet wzbogacił moje życie. Wpływ Internetu na życie osób 50+” 100% respondentów, którzy korzystają z Internetu stwierdza, że to w widoczny sposób poprawia jakość ich życia i pozwala im na rozwój osobisty.photo: sxc.hu

Raport zawiera wiele przykładów na to, jak dzięki Internetowi osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy, a także włączają się w życie społeczności. O zmianie jakości życia na lepsze mówili wszyscy korzystający z Internetu respondenci badania przeprowadzonego na zlecenie UPC Polska i Microsoft. Ci, którzy z sieci nie korzystają nie mają świadomości korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem nowych technologii.

Z badania dowiadujemy się, że osoby dojrzałe dostrzegają potencjał i możliwości Internetu a efekty  ich edukacji w tym zakresie często zaskakują ich przyjaciół i bliskich. Ich otwartość i zapał do nauki i pozyskiwania nowych umiejętności w zakresie obsługi komputera i Internetu mogą być inspiracją dla otoczenia. Ważne jest jednak, by znaleźli powód, dla którego poznają nowe technologie – poza brakiem umiejętności podstawową barierą w korzystaniu z Internetu jest brak motywacji.

„Jeśli nie spróbowałeś tej nowej potrawy to nie docenisz jej walorów smakowych i nie będziesz mieć o nich wyobrażenia, a nawet potrzeby jej odkrycia. Wystarcza Ci to, co znasz. Tymczasem życie z tym nowym smakiem staje się pełniejsze i bogatsze ale żeby się tego dowiedzieć trzeba koniecznie spróbować samemu.”- powiedział pan Tomasz, zapalony majsterkowicz, który rozpoczął przygodę z Internetem po 50-tce.

Korzystanie z Internetu zmienia życie na lepsze

Pani Ania otrzymuje pochwały za najładniejszy ogródek, będący na emeryturze Pan Tomasz zaskakuje swoich młodszych kolegów wiedzą na temat nowinek z branży budowlanej, pani Krystyna zyskała dzięki Internetowi status najlepiej poinformowanej o kulturze osoby wśród swoich znajomych. Wszyscy zgodnie potwierdzają, że odkąd zaczęli korzystać z Internetu ich życie zmieniło się na lepsze a osoby z bliskiego otoczenia dostrzegają tę zmianę.

„Internet to jest kopalnia wiedzy, w której wszystko można znaleźć”. Tak twierdzi 65-letni pan Tomasz, któremu rodzina, wiedząc o jego kłopotach ze wzrokiem, podarowała mu komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób słabo widzących.

Posiadanie komputera i dostęp do Internetu zmieniło życie pana Tomasza, inżyniera budownictwa. Internet stworzył mu nowe możliwości zdobywania wiedzy i bycia na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi z branży. Pan Tomasz od czasu do czasu spotyka się z młodszymi kolegami z pracy i zaskakuje ich wiedzą na temat nowinek technologicznych, o których oni jeszcze nie słyszeli. Pomimo, że jest na emeryturze rozwija się a jego wiedza i doświadczenie są cenione wśród kolegów z branży.

„Człowiek czuje się otoczony ludźmi, ważny i potrzebny”.

Pani Krystyna od zawsze lubiła być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w swoim mieście. Odkąd zaczęła korzystać z Internetu jest najlepiej poinformowaną osobą wśród swoich znajomych, a tym którzy mają założoną skrzynkę pocztową rozsyła cotygodniową informację o ciekawych wydarzeniach. Dzięki temu regularnie spotyka się ze znajomymi i uczestniczy w spotkaniach z aktorami i artystami, warsztatach, chodzi na wernisaże i do kina korzystając z tańszych biletów.

„Niesamowite ułatwienie w życiu”. Tak podsumowała swoją przygodę z Internetem pani Anna, która jest amatorką ogrodnictwa. Dziś wygrywa konkursy na najładniejszy ogródek – znajduje rzadkie okazy w specjalistycznych w e-sklepach a pomysły na aranżacje czerpie z forów i stron dla fanów ogrodnictwa. Jej rówieśnicy nie wierzyli, że to dzięki Internetowi zdobyła taką wiedzę na temat roślin i ich pielęgnacji. Dodatkowo buszując w Internecie dowiedziała się na portalu społecznościowym, że jej zięć uznał ją za najlepszą teściową na świecie.

Jeżeli chcemy pomóc naszym bliskim w korzystaniu z Internetu skorzystajmy z informacji zawartych w broszurce „Zaproszenie do Internetu”, przygotowanej przez UPC i zawierającej proste zasady dzielenia się wiedzą na temat nowych technologii. UPC Polska od lat pomaga osobom po 50 tym roku życia poznawać Internet, między innymi w ramach programu Akademia e-Seniora.  Wiek nie ma znaczenia – Internet jest dla wszystkich. Dlatego nasze działania realizujemy pod hasłem „UPC. Łączymy pokolenia.”

Więcej o badaniu na stronie: http://dojrzaloscwsieci.pl/raport-nt-korzysci.html

Źródło: UPC Polska

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie