Cyber przemoc wśród dzieci i nastolatków

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet stwarza możliwości praktycznie niczym nieograniczonej komunikacji, ale jak się okazuje, nie wszyscy w młodym wieku potrafią sobie z tą wolnością poradzić. Firma Microsoft przebadała grupę 7600 dzieci i młodzieży (8-17 lat) z 25 krajów w celu bliższego poznania ich negatywnych doświadczeń związanych z internetem. Aż 54% przebadanych osób przyznało się do bycia prześladowanymi poprzez Internet (w Polsce 40%).photo: sxc.hu

Celem badania było sprawdzenia jak dzieci i młodzież odnoszą się do siebie w komunikacji przez internet oraz jak rodzice reagują na takie zachowania. Organizatorzy badania poprosili także dzieci i młodzież o zidentyfikowanie według nich negatywnych doświadczeń związanych z Internetem. Wyniki ankiety pokazały, że Polska jest krajem, gdzie zachowania jak znęcanie i wyśmiewanie występuje dosyć regularnie:

  • 31% doświadczyło niemiłego lub niekoleżeńskiego traktowania;
  • 17% było wyśmiewanych albo było obiektem żartu;
  • 17% było wyzywanych niecenzuralnymi słowami.

Jak się okazało, świadomość zagrożeń jest w Polsce dość wysoka - aż 68% potwierdziło, że wie, czym jest przemoc w internecie, 72% martwi się o skalę badanego zjawiska. 16% respondentów przyznało się do używania przemocy online, chociaż dokuczanie offline / w realu jest nadal bardziej popularne (aż 45% badanych się przyznało do jego stosowania).

Rodzice nie są obojętni na zjawisko znęcania się - 55% procent z nich rozmawia ze swoimi dziećmi, by uświadomić, jakie ryzyko się z tym wiąże. Zapobiegawczo, 45% z nich monitoruje komputery swoich dzieci. 49% rodziców uczy swoje dzieci internetowego savoir-vivre, by wiedziały, jak należy się zachowywać w rozmowach przez internet.

System zdobywania wiedzy na temat „cyber przemocy” w szkołach jednak nie jest na wystarczająco wysokim poziomie. Tylko 15% szkół ma formalną politykę dotyczącą przeciwdziałania zastraszaniu w sieci, a 22% z nich zapewnia dodatkowe zajęcia uświadamiające, jak niebezpieczne jest to zjawisko.

Według wyników ankiety dziewczęta i chłopcy mają podobne doświadczenia i wiedzę o przemocy w Internecie online i offline. Młodzież w wieku 13-17 lat ma większą świadomość internetową, ale i większe obawy co do terroryzowania w sieci, niż ich młodsi koledzy w wieku do 12 lat.

(Źródło: Microsoft)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie