Budujmy społeczne środowisko oświatowe

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
system oświatyJeśli chcemy wskazać człowieka z kompetencjami do samodzielnego kierowania oświatą, to trzeba stwierdzić: nie ma takiej osoby. Procesy edukacyjne są zbyt złożone, aby w tej dziedzinie ktoś mógł dysponować kompetencjami totalnymi. Jest tak, że wiele osób angażuje się w edukację z różnych pozycji społecznych i z różnych perspektyw tworzy różne typy edukacyjnej „eksperckości”.
 
Każdy z tych typów widzi sprawę edukacji trochę inaczej, każdy reprezentuje inne interesy edukacyjne, powołuje się na inne argumenty w kwestiach oświatowych, zwraca uwagę na ich inne wymiary. Jeśli tak, to trzeba uznać, że jedynie spotkanie ze sobą owych zróżnicowanych typów edukacyjnej eksperckości i zetknięcie perspektyw, interesów, stanowisk i argumentów jakie one reprezentują, daje szansę na nieuproszczoną wizję edukacji.

Wychodząc od takiego założenia zorganizowany został pierwszy cykl Publicznych Debat Edukacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego, który dotyczył kwestii stanu i rozwoju edukacji matematyczno – przyrodniczej w Polsce. Wspólne debatowanie ludzi w różny sposób zaangażowanych w sprawę edukacji było finansowane ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Unii Europejskiej (UDA – POKL.04.01.01. – 00 – 180/08 – 00). Doprowadziło ono do powstania społecznego raportu o edukacji w Polsce, który oprócz diagnozy naszego oświatowego status quo, zawiera wspólnie wynegocjowaną wizję odmiany polskiej szkoły (wraz ze wskazaniem mechanizmów blokujących jej realizację).

Ów Raport należy zatem potraktować jako początek, otwarcie drogi do tworzenia się społecznego środowiska oświatowego w Polsce i społecznej wizji polskiej edukacji, a nie jako skończoną i całościową propozycję gotową do wdrożenia (czyli narzucenia wszystkim).

Myślę, że nadzieją wszystkich uczestników gdańskich debat jest to, aby ów Raport stał się inspiracją do organizowania kolejnych debat edukacyjnych w całym kraju, czyli do dalszego wspólnego namysłu nad naszą szkołą, a z tym także do tworzenia wewnętrznie zróżnicowanego, ale silnego, społecznego lobby edukacyjnego, którego głos w sferze publicznej nie mógłby być lekceważony. Właśnie dzięki portalowi Edunews.pl mają Państwo szansę zapoznać się całością tego interesującego i ważnego dokumentu. Wystarczy kliknąć tutaj (PDF).

Notka o autorze: dr Piotr Zamojski jest Przewodniczącym Rady Programowej Publicznych Debat Edukacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego i pracownikiem naukowym Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego.

 
 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczynski
  A czy w kalendarzu nie zabraknie Dnia Kreacji Szczęścia Gadaniem o Nim? Trenując mięśnie twarzy popr...
 • Written by Robert Raczyński
  "Wszystko to prawda, tylko... " jest to trzecia prawda w ujęciu tischnerowskim ;) i na takiej prawdzie...
 • Written by Ppp
  Wszystko to prawda, tylko... Kto poucza i ocenia innych, sam musi być czysty! Skoro szkoła poucza i ...
 • Written by Robert Raczyński
  [...] obecnie bardziej niż kiedykolwiek życie wymaga od wszystkich członków społeczeństwa umiejętnoś...
 • Written by Jan
  Popyt na wiedzę faktycznie jest coraz bardziej ograniczony i nie będzie żadnego runięcia z hukiem - ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie