Pięć propozycji dla szkoły (3)

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
debaty edukacyjneZastanówmy się, jak mogłaby wyglądać polska szkoła przyszłości. Jakie warunki do pracy powinien znaleźć w niej nauczyciel. Prezentujemy kolejną pracę nadesłaną przez uczestnika szkolenia „8 strategii efektywnego uczenia (się)”, w której akcent położony został przede wszystkim na organizację przestrzeni edukacyjnej i narzędzia przydatne nauczycielowi. A zatem:
 
 2 września roku... wychowawczyni wprowadza mnie do klasy ...C , w której będę uczyć przez kolejne trzy lata. Patrzę na salę i wreszcie mam to, na co czekałam przez wiele lat swojej pracy.
 
Przestrzeń dla edukacji
Klasa jest spora. Z przodu naprzeciwko porządnej, dużej tablicy (ciągnie się przez całą ścianę) ustawiono lekkie i zgrabne meble uczniowskie, łatwe do szybkiego przestawienia w potrzebne konfiguracje. Każdy stolik ma półeczkę, na którą można odłożyć niepotrzebne akurat przedmioty.
 
Podręczne pomoce
Z boku klasy ciągnie się regał z książkami- jeszcze nie wiem, co tam się znajduje, przyjrzę się po lekcji… Podręczna biblioteczka: zestaw słowników, encyklopedii, zestaw nagrań muzyki do lekcji, komplet filmów i materiałów dydaktycznych na dvd. Znajduję też ryzę papieru, mazaki, przybory do malowania i temu podobne pomocne przedmioty.
 
Standardowe wyposażenie
I co jeszcze tu mam? Typowe wyposażenie: telewizor, odtwarzacz DVD, magnetowid, odtwarzacz CD i kaset magnetofonowych. Ale największą niespodzianka są dla mnie cztery stanowiska komputerowe, będzie można pracować z różnymi źródłami wiedzy na lekcjach.
 
Aha, i jeszcze widzę mapy - Europy, Polski i świata. Doskonale, z nich zazwyczaj korzystałam przy omawianiu lekcji, teraz nie będę musiała ich szukać. Mam także kserokopiarkę.
 
Jest też miejsce, gdzie mogę rozłożyć przyniesione z domu własne pomoce, scenariusze czy samodzielnie zrobione karty pracy.
 
Strefa aktywności
Za ławeczkami z tyłu klasy - dywan, miękkie siedziska, spora przestrzeń, która posłuży do gier dydaktycznych. Stoi też balon z wodą, są kubeczki.
 
Nauka jako kontrakt
Kiedy dzwoni dzwonek na lekcję, pojawia się moja podopieczna klasa. Na tę pierwszą lekcję wchodzą także rodzice. Jedni i drudzy są ciekawi - wymagań, oczekiwań. Rzut oka na stolik nauczycielski – tak, wszystko gotowe.
 
Mogę więc zaprezentować i program nauczania, przewidziany na ten rok, i moje wymagania, listy lektur. Widzę, że rodzice notują, a dzieci słuchają. Proszę rodziców o słuchanie, ponieważ wszystkie informacje dostana gotowe - po to jest drukarka i ksero.
 
Następnie zawieramy kontrakt, dotyczący wzajemnej współpracy i współodpowiedzialności za wyniki dzieci. Propozycje są dyskutowane w grupach mieszanych (rodzice z dziećmi), a potem uzgodnione na forum klasy. Po lekcji wychodzę z przekonaniem, że z tą klasą mogę osiągnąć założone cele. Nie tylko mnie bowiem będzie obchodzić praca dzieci, ale i rodzice są tym zainteresowani, a dzieci widząc, że są ważne i dla mnie i dla swoich rodziców będą pracować chętniej...
 
A teraz powrót do rzeczywistości: pytanie, co z tego już mam? Odtwarzacze CD i wideo? A dzieci – stoliki i krzesła. 30% rodziców pojawia się na konsultacjach, interesuje wynikami uczniów, ogląda ich prace. Nie marzę o tablicy interaktywnej. Czasem ważna jest dobra zwykła tablica… ale i tak najważniejsza jest atmosfera w klasie, moja sympatia do dzieci i ich chęć pracy. Z cała resztą polski nauczyciel na razie musi sobie radzić sam.
 
Małgorzata Wrzosek była uczestnikiem szkolenia "8 strategii efektywnego uczenia (się)". Niniejsza opinia została przygotowana w ramach kursu elearning realizowanego podczas wakacji.  
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie