Szkolne spotkania wigilijne

fot. Pixabay.com - public domain

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Szkoła to społeczność, którą tworzą zwyczajni-niezwyczajni mali i duzi ludzie. Czasami o tym zapominamy, ale z reguły bliskość Świąt Bożego Narodzenia przypomina nam o tym, że w szkole nie jesteśmy sami. Dzisiaj, w ten szczególny dzień, chcemy pokazać, jak szkolne Wigilie przeżywali najmłodsi uczniowie. Dla nich takie uroczystości to też całkiem ważna lekcja.

„Klasowa wigilia i prezenty. Dzieciaki same pięknie nakryły stół. Dbały żebym miała na zmianę czysty i pełen talerzyk. Widać, że sprawiało im to wielką frajdę. Po uroczystości wysprzątały salę dla kolejnej klasy. Uwielbiam obserwować jak się zmieniają, dojrzewają, stają się coraz bardziej zaradne.“ - opowiada Monika Walkowiak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim.

fot. Monika Walkowiak

„W mojej szkole wigilie są szkolne. Mamy 70 uczniów więc dajemy radę. Zbieramy się na korytarzu, kolędujemy, gramy, jemy i w ogóle jest bardzo fajnie.“ – mówi Joanna Apanasewicz, nauczycielka „Małej Szkoły“ – Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Koninie Żagańskim.

fot. Joanna Apanasewicz

„Wigilia sie bardzo udała. Barszczyk się nie rozlał, chociaż nie wszystkie dzieci lubią. Niestety wolą słodycze-bezy, paskudne długie cukierki, czekoladowe cukierki, których niestety też było sporo (...) Rybkę jadło 5 osób, a pyszne koreczki ze śledzia, ogóreczka i mandarynki 4. Za to wszystkie ciasteczka i pierniczki zniknęły raz dwa. Kolędy wyszły nam pięknie, kalendarz adwentowy odkryty i zdania ułożone. Broda odcięta, a w dni wolne zawsze jest jakieś moje klasowe dziecko w świetlicy i pójdzie z panią dyżurującą do klasy i kawałek brody odetnie.“ - podsumowuje Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie.

fot. Jolanta Okuniewska

„Nasza wigilia też była piękna! Dużo śpiewaliśmy... Najbardziej podobał mi się moment składania życzeń. Kiedy każdy z radością podchodził do każdego... Bardzo dojrzale. I oczywiście musiał być ruch przy muzyce. Radości dużo.“ - wspomina Beata Skrzypiec, nauczycielka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku.

fot. Beata Skrzypiec

„Pięknie było! Jasełka przygotowane przez nauczycieli, klasowa Wigilia i spotkanie z Mikołajem. Długo rozmawiał z dziećmi. Były naprawdę szczęśliwe. A ja zaśpiewałam pastorałkę.“ - opowiada Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczycielka w Zespole Szkół nr 3 w Pile.

fot. Aleksandra Schoen-Kamińska

"To był bardzo uroczysty dzień. Żałuje, że byłam tak zaaferowana, iż nie zrobiłam zdjęć stołu przy, którym siedzieliśmy i chwili składania sobie świątecznych życzeń. Agatka przyniosła nam opłatek i obdzieliliśmy się nim wszyscy. W tym dniu nie było zajęć. Rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych. O tym, co nas raduje w okresie oczekiwania, wigilijnym jak i samych świąt. Oliwier podniósł rękę. Myślałam, że chce jeszcze coś dodać do swojej wypowiedzi, a on zapytał: A co pani najbardziej podoba się w świętach? To było fantastyczne uczucie. Ta świadomość, że moich uczniów interesuje moje zdanie, a nawet życie..." - opowiada Edyta Jurys, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koszalinie.

fot. Edyta Jurys

***

W imieniu społeczności Superbelfrów oraz redakcji Edunews.pl

życzymy spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie