Zainspirowane, czyli jak rozsiewają się dobre pomysły

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zainspiruj się i (dalej) zmieniaj - kiedy przeczytałam hasło przewodnie tegorocznej konferencji Inspir@cje Wczesnoszkolne, w mojej głowie od razu pojawił się obraz Sówci, małej, filcowej maskotki, którą uszyła dla mnie Jola Okuniewska (nauczycielka z Olsztyna, finalistka konkursu Global Teacher Prize, edukacyjny guru wielu nauczycieli wczesnoszkolnych). Kiedy sówka trafiła w moje ręce, pomyślałam, że tak wyjątkowy prezent, zasługuje na specjalne potraktowanie. W ten sposób kilka lat temu zrodził się pomysł stworzenia „Sówkowej Księgi Opowieści”. Co z tego wynikło?

Sówcia zamieszkała na stałe w mojej klasie. Co kilka dni, inny uczeń zabiera ją do domu i opisuje w księdze, jak spędzają razem czas. Wpisy tworzone są z perspektywy Sówci, tak więc „Sówkowa Księga Opowieści” to rodzaj pamiętnika naszej maskotki. Księga opowieści, nie jest moim autorskim pomysłem, jednak forma jego realizacji i to co zadziało się w mojej klasie, doskonale pokazuje, jak rozsiewają się dobre pomysły i jak niespodziewane owoce mogą przynieść.

Projekt realizuję od 2017 roku. Obecnie powstaje trzeci tom księgi, a sówkowa rodzina znacznie się powiększyła, ponieważ dzieci zaczęły szyć własne maskotki, które teraz razem podróżują.

Przekonałam się, że dzięki udziałowi w projekcie, uczniowie rozwijają swoją kreatywność i empatię, uczą się odpowiedzialności, planowania i zarządzania czasem, edukują siebie nawzajem, doskonalą umiejętność pisania dłuższych, spójnych wypowiedzi, ćwiczą ortografię. Okazało się, że Sówkowa Księga Opowieści to również doskonałe źródło informacji o uczniach. Dzieci opisują w niej w jaki sposób spędzają wolny czas, z kim się spotykają, jakie uprawiają hobby i jakie są ich zainteresowania. Często bardzo szczerze piszą o ważnych dla siebie sprawach, problemach i radościach.

Zachęcam do wysłuchania mojego wystąpienia w ramach konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023, poznania Sówci i jej księgi opowieści:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Monika Walkowiak jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim. Prowadzi również indywidualne zajęcia terapeutyczne, pełni funkcję przewodniczącej zespołu samokształceniowego nauczycieli klas 0-3 i świetlicy. Trenerka i mentorka w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog. Należy do społeczności Superbelfrzy RP oraz Superbelfrzy Mini. W wolnych chwilach wolontariuszka w stowarzyszeniu Matuzalki.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie