Jakiej wiedzy finansowej potrzebujemy?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jakiej wiedzy finansowej potrzebujemy? W mediach dużo jest ostatnio publikacji poświęconych rynkom finansowym. Szalejący Franek, recesja, turbulencje na rynkach, panika na giełdzie, przecena akcji, obniżenie ratingu, deficyt, dług publiczny... Dużo określeń i terminów, które dla większości osób są niezrozumiałe, chociaż niosą ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Czy to oznacza, że nie przejmujemy się sytuacją?PHOTO: SXC.HU

Zawsze, gdy media zaczynają częściej mówić o kryzysie finansowym i kłopotach gospodarczych, warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie finansów. Tak się składa, że choćbyśmy nawet nie byli bezpośrednio zaangażowani w działania rynków finansowych (inwestując nasze oszczędności w wybrane produkty finansowe), i tak skutki kryzysu mogą nas dotknąć. Na przykład, gdy wzięliśmy kredyt na zakup nieruchomości w walucie obcej. Także wtedy, gdy rośnie inflacja, albo gdy nasze państwo jest nadmiernie zadłużone i musi podjąć bardziej zdecydowane kroki, aby „zdobyć“ pieniądze na funkcjonowanie. Zazwyczaj w tym ostatnim przypadku oznacza to podwyżki podatków, czyli różne formy przerzucenia odpowiedzialności za decyzje polityków na barki społeczeństwa.

Warto zadać sobie pytanie, jakiej wiedzy potrzebujemy, aby czuć się bezpieczniej wobec zawirowań w świecie finansów, ale i na co dzień, zwłaszcza gdy oszczędzamy przez dłuższy czas pieniądze na określony cel. Specjaliści od edukacji finansowej z Nowej Zelandii (Biuro Komisarza ds. Emerytury), opracowali prosty model pokazujący, jakie umiejętności i komepetencje powinniśmy posiadać, aby sobie poradzić finansowo w życiu.

(C) EDUNEWS.PL

Wiedza finansowa jest nam niezbędna na co dzień, jeśli zależy nam na stabilnej sytuacji finansowej i powiększaniu naszego majątku. Można się finansów osobistych uczyć na błędach, ale akurat są to bardzo kosztowne błędy. Z powyższego grafu wynika, że powinniśmy rozwijać wiele umiejętności związanych z codziennymi sytuacjami finansowymi. Gdzie warto szukać wiedzy ze świata finansów podanej w prosty sposób? Można na przykład zajrzeć pod następujące adresy:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych www.EconomicEducator.eu)


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie