Jaki masz stosunek do pieniędzy? Jak rozmawiać o pieniądzach?

fot. Adobe Stock

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jakie myśli, uczucia, przekonania stoją za Twoim stosunkiem do pieniędzy? Czy jest on spójny z tym, co myśli Twój życiowy partner/partnerka? Może czas na rozmowę? Na edukację finansową w Waszym związku nigdy nie jest za późno…

Gdy nie wiadomo, o co chodzi...

Jaki masz stosunek do pieniędzy? Do czego ich potrzebujesz? Planujesz wydatki tak, by zawsze mieć “coś” na koncie czy wydajesz pieniądze spontanicznie, bez większego zastanowienia? Czy rozmawiacie o tym z partnerem/partnerką? Czy raczej unikacie tematu jak ognia, bojąc się, że wywoła kłótnię i skończy się „cichymi dniami”?

Jeśli tak, warto od czasu do czasu poświęcić czas na rozmowę o finansach, podczas której przeanalizujecie Wasze podejście do pieniędzy.

To pomoże Wam ustalić wspólny plan gry do jednej bramki, a w przyszłości uniknąć nerwów i frustracji.

Lepiej nie wchodzić na pole minowe

Jeśli w Twoim domu rodzinnym rozmowy o pieniądzach odbywały się za zamkniętymi drzwiami, albo wywoływały spięcia między rodzicami, których byłeś niemym świadkiem, możesz starać się za wszelką cenę omijać ten temat szerokim łukiem. Warto się jednak nie poddawać. Próba zmierzenia się z tematem to dobry krok w kierunku zrozumienia Twojego podejścia do zarabiania i wydawania pieniędzy. Co więcej, jeśli w rodzinie osoby, z którą tworzysz gospodarstwo domowe, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej – np. rodzice raz w tygodniu czy miesiącu wspólnie „ogarniali” rachunki, robili wyliczenia i planowali - możesz się spodziewać próby zmiany Twojego postrzegania kwestii finansów.

O tych różnicach najlepiej regularnie i otwarcie rozmawiać, by wspólnie ustalić strategię zarządzania tak ważnym obszarem.

Lepsza suma postaw niż różnica

Uświadomienie sobie postaw własnych wobec finansów, a następnie poznanie podejścia do pieniędzy drugiej osoby podczas częstych rozmów pozwala uniknąć niedomówień, przykrych kłótni, a czasem nawet rozwodu, którego bardzo częstym powodem są właśnie różnice w podejściu do pieniędzy. Dobrze jest zacząć od przemyślenia swojego nastawienia, odpowiadając sobie na kilka pytań:

  • Jakie podejście do pieniędzy mieli moi rodzice - kto miał dochody, kto opłacał rachunki, czy oszczędzali i na co?
  • Co sądzę o pieniądzach - czy można je mieć tylko ciężko pracując, czy można je zarobić w łatwy sposób, czy trzeba je oszczędzać i czy potrafisz to robić, czy uważasz, że trzeba o nich rozmawiać czy wprost przeciwnie?
  • Jakie emocje wywołuje w Tobie wydawanie pieniędzy - czy wolisz wydać na dzieci, niż na siebie, czy dzieciom chcesz zapewnić wszystko, więc nigdy nie odmówisz im zakupu nowej zabawki, spychając swoje potrzeby zawsze na dalszy plan? Czy jesteś chętny wydawać pieniądze na drobne przyjemności, czy uważasz, że to lekkomyślne i kupujesz tylko potrzebne rzeczy?

Te same pytania możesz zadać partnerowi, który może mieć zupełnie inne nastawienie do kwestii finansowych. Pamiętaj jednak, że przekonania dotyczące pieniędzy da się zmienić.

Warto podjąć rozmowę, podczas której przyjrzycie się swoim postawom, a w przypadku różnic zapytacie o powody takiego, a nie innego myślenia.

To pomoże Wam otwarcie rozmawiać o pieniądzach, które są bardzo ważną częścią naszego życia. I choć same w sobie nie czynią nas szczęśliwymi, sprawiają, że jesteśmy spokojniejsi o naszą przyszłość, czujemy się bezpieczniej, przez co nasze życie staje się przyjemniejsze.

Scenariusz dobrej rozmowy o finansach

Najpierw wybierz miejsce i czas - zadbajcie o to, by nikt Wam nie przeszkadzał, wybierzcie wieczór czy weekend, kiedy oboje, czy w większym rodzinnym gronie, będziecie mogli poświęcić na rozmowę dłuższą chwilę, bez pośpiechu i presji czasowej. Ważne, byście oboje czuli się komfortowo i byli gotowi na otwarty dialog, który może przebiegać następująco:

  • Zapytaj, czy partner zastanawiał się nad tym, jak powinny wyglądać finanse w Waszym domu - czy tak, jak w związku jego rodziców (czyli jak?), czy zupełnie inaczej? Czy chcecie mieć wspólne konto, czy dwa oddzielne? Czy otworzycie wspólny rachunek oszczędnościowy, czy każdy z Was będzie oszczędzał indywidualnie?
  • Jeśli do tej pory nie mieliście spisanego domowego budżetu, można go przygotować podczas takiej rozmowy - dobry początek to tabelka, w której w lewej kolumnie wpiszecie Wasze dochody, a w prawej stałe wydatki. Zastanówcie się, jak będziecie opłacać rachunki - czy po połowie, czy z pensji jednego z Was (wtedy druga będzie przeznaczona “na życie), czy ze wspólnego konta, które nazwiecie “utrzymanie domu”.
  • Wypiszcie Wasze wspólne cele finansowe, czyli takie plany, które dla Was obojga są ważne - może zależy Wam, by przynajmniej raz w roku wyjeżdżać na wakacje lub co dwa lata zmienić telefon na lepszy albo zacząć regularnie oszczędzać np. na mieszkanie.

Efektem dobrej rozmowy o finansach powinno być ustalenie Waszych wspólnych potrzeb i oczekiwań - tego, co Was łączy i tego, co dzieli. Żeby tak się stało, nie można przystąpić do rozmowy z gotową tezą, ani z góry skreślać pomysłów czy poglądów rozmówcy. Bądź szczera/y, używaj prostych, jednoznacznych słów czy konkretnych kwot. Nie zrażaj się, jeśli za pierwszym razem rozmowa będzie miała burzliwy czy chaotyczny przebieg. Kolejna będzie z pewnością łatwiejsza.

Podsumowanie

Twoje przekonania dotyczące pieniędzy mogą być zupełnie inne od przekonań partnerki/partnera, dlatego warto się w tym zakresie wzajemnie poznać.

Jeśli oczekujesz zmiany podejścia do wydawania pieniędzy czy oszczędzania od domowników, daj im dobry przykład swoim działaniem (np. zbierając paragony, zapisując wydatki, zakładając lokatę w banku, pokazując, na co udało Ci się zaoszczędzić).

Zaproponuj domownikom regularne spotkania, podczas których będziecie planować rodzinny budżet.

Polecamy także narzędziownik, który może Wam pomóc "ogarnąć" domowe finanse

***

Artykuł jest częścią cyklu "Zadbaj o zdrowie finansowe", który powstał w projekcie Zdrowie finansowe realizowanym przez Fundację Think! w partnerstwie z ING Bank Śląski. Celem projektu jest pomoc w zbudowaniu większej pewności siebie i bardziej harmonijnych relacji z finansami. Zachęcamy, by przyjrzeć się swoim dochodom i wydatkom, planować je oraz podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Ważnym elementem kompetencji finansowych jest umiejętność komunikowania postaw i potrzeb związanych z pieniędzmi między partnerami, jak również rodzicami i dziećmi. Dlatego dzielimy się wskazówkami i radami, jak prowadzić rozmowy o finansach domowych, by wspólnie troszczyć się o nie i mądrze nimi zarządzać w atmosferze szacunku i zrozumienia.

Zapraszamy na portal www.zdrowie finansowe.pl, gdzie znajdą Państwo więcej artykułów, filmów, infografik, animacji i narzędziowników. Mogą okazać się pomocne w zdobyciu wiedzy i nawyków związanych z gospodarowaniem własnymi zasobami finansowymi.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie