Wydawałoby się, że edukacja finansowa w Polsce to temat, który pojawił się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Tymczasem już w latach 30-tych minionego wieku państwo aktywnie i oryginalnie zachęcało Polaków do oszczędzania, wykorzystując do tego celu wiele form promocyjnych i reklamowych, które również i dziś spotykamy na ulicach i w publikacjach.
PKO Bank Polski należy do najstarszych banków w Polsce – działa już od 90 lat. Powstał zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i od tamtej pory nieustannie towarzyszy i pomaga Polakom. Historia banku jest ściśle związana z historią Polski. Priorytetem w działalności przedwojennej Pocztowej Kasy Oszczędności, a po wojnie Powszechnej Kasy Oszczędności, nie było wyłącznie osiąganie zysku. Przez większość z ponad 90-letniej historii PKO realizowała zarówno zadania gospodarcze państwa, jak i cele społeczne.
Kapitał banku pomagał finansować ważne inwestycje państwowe: budowę portu i miasta Gdyni, fabryk, dworców kolejowych, rozwój sieci telefonicznych, budowę dróg, a także prywatne - budynki mieszkalne, czy budynki banków. Drugim celem - społecznym - było oferowanie usług i pomocy finansowej obywatelom Polski, w tym również praktyczna edukacja finansowa - pogłębianie wiedzy Polaków na temat gospodarowania własnymi pieniędzmi. Część z tych działań realizowanych jest do dziś - na przykład w ramach programu Szkolnej Kasy Oszczędności.
Z okazji jubileuszu bank PKO Bank Polski wydał album, w którym zawarto bogaty zbiór fotografii i dokumentów ilustrujących działalność banku oraz warunki polityczne i społeczne, w jakich on funkcjonował. Album ma dużą wartość edukacyjną. Z jednej strony pokazuje różne okresy historyczne i dokumentuje życie Polaków w tych okresach, z drugiej sporo miejsca poświęca edukacji finansowej. Zebrano w nim historyjki rysunkowe i plakaty, które miały przypominać i tłumaczyć Polakom dlaczego warto ulokować swoje oszczędności w banku. Korzystając z albumu, przygotowaliśmy współczesną wersję tych materiałów edukacyjnych.
Oto pouczająca historia, wyjaśniająca dlaczego pieniędzy nie warto trzymać w przysłowiowej skarpecie:
Warto również obejrzeć komiksy, które w sugestywny sposób pokazują jak życiowa zaradność może przyczynić się do sukcesu, nie tylko na polu zawodowym, a jej brak do gorzkiej porażki. Szczególnie pouczająca wydaje się historia rozrzutnej Andzi:
oraz szczęśliwie zakochanych Janka i Halinki:
Zachęcamy do lektury albumu "Tradycja i nowoczesność 1919-2009" dostępnego również na stronach internetowych banku PKO Banku Polskiego. To prawdziwa kopalnia wiedzy o historii najnowszej widzianej z perspektywy największego polskiego banku.
(Źródło: wykorzystano zasoby PKO Banku Polskiego)
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)