Edukacja finansowa w stylu retro

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wydawałoby się, że edukacja finansowa w Polsce to temat, który pojawił się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Tymczasem już w latach 30-tych minionego wieku państwo aktywnie i oryginalnie zachęcało Polaków do oszczędzania, wykorzystując do tego celu wiele form promocyjnych i reklamowych, które również i dziś spotykamy na ulicach i w publikacjach.PHOTO: SXC.HU

PKO Bank Polski należy do najstarszych banków w Polsce – działa już od 90 lat. Powstał zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i od tamtej pory nieustannie towarzyszy i pomaga Polakom. Historia banku jest ściśle związana z historią Polski. Priorytetem w działalności przedwojennej Pocztowej Kasy Oszczędności, a po wojnie Powszechnej Kasy Oszczędności, nie było wyłącznie osiąganie zysku. Przez większość z ponad 90-letniej historii PKO realizowała zarówno zadania gospodarcze państwa, jak i cele społeczne.

Kapitał banku pomagał finansować ważne inwestycje państwowe: budowę portu i miasta Gdyni, fabryk, dworców kolejowych, rozwój sieci telefonicznych, budowę dróg, a także prywatne - budynki mieszkalne, czy budynki banków. Drugim celem - społecznym - było oferowanie usług i pomocy finansowej obywatelom Polski, w tym również praktyczna edukacja finansowa - pogłębianie wiedzy Polaków na temat gospodarowania własnymi pieniędzmi. Część z tych działań realizowanych jest do dziś - na przykład w ramach programu Szkolnej Kasy Oszczędności.

Z okazji jubileuszu bank PKO Bank Polski wydał album, w którym zawarto bogaty zbiór fotografii i dokumentów ilustrujących działalność banku oraz warunki polityczne i społeczne, w jakich on  funkcjonował. Album ma dużą wartość edukacyjną. Z jednej strony pokazuje różne okresy historyczne i dokumentuje życie Polaków w tych okresach, z drugiej sporo miejsca poświęca edukacji finansowej. Zebrano w nim historyjki rysunkowe i plakaty, które miały przypominać i tłumaczyć Polakom dlaczego warto ulokować swoje oszczędności w banku. Korzystając z albumu, przygotowaliśmy współczesną wersję tych materiałów edukacyjnych.

Oto pouczająca historia, wyjaśniająca dlaczego pieniędzy nie warto trzymać w przysłowiowej skarpecie:

Warto również obejrzeć komiksy, które w sugestywny sposób pokazują jak życiowa zaradność może przyczynić się do sukcesu, nie tylko na polu zawodowym, a jej brak do gorzkiej porażki. Szczególnie pouczająca wydaje się historia rozrzutnej Andzi:

oraz szczęśliwie zakochanych Janka i Halinki:

Zachęcamy do lektury albumu "Tradycja i nowoczesność 1919-2009" dostępnego również na stronach internetowych banku PKO Banku Polskiego. To prawdziwa kopalnia wiedzy o historii najnowszej widzianej z perspektywy największego polskiego banku.

(Źródło: wykorzystano zasoby PKO Banku Polskiego)

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie