Edukacja finansowa w stylu retro

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wydawałoby się, że edukacja finansowa w Polsce to temat, który pojawił się dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Tymczasem już w latach 30-tych minionego wieku państwo aktywnie i oryginalnie zachęcało Polaków do oszczędzania, wykorzystując do tego celu wiele form promocyjnych i reklamowych, które również i dziś spotykamy na ulicach i w publikacjach.PHOTO: SXC.HU

PKO Bank Polski należy do najstarszych banków w Polsce – działa już od 90 lat. Powstał zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i od tamtej pory nieustannie towarzyszy i pomaga Polakom. Historia banku jest ściśle związana z historią Polski. Priorytetem w działalności przedwojennej Pocztowej Kasy Oszczędności, a po wojnie Powszechnej Kasy Oszczędności, nie było wyłącznie osiąganie zysku. Przez większość z ponad 90-letniej historii PKO realizowała zarówno zadania gospodarcze państwa, jak i cele społeczne.

Kapitał banku pomagał finansować ważne inwestycje państwowe: budowę portu i miasta Gdyni, fabryk, dworców kolejowych, rozwój sieci telefonicznych, budowę dróg, a także prywatne - budynki mieszkalne, czy budynki banków. Drugim celem - społecznym - było oferowanie usług i pomocy finansowej obywatelom Polski, w tym również praktyczna edukacja finansowa - pogłębianie wiedzy Polaków na temat gospodarowania własnymi pieniędzmi. Część z tych działań realizowanych jest do dziś - na przykład w ramach programu Szkolnej Kasy Oszczędności.

Z okazji jubileuszu bank PKO Bank Polski wydał album, w którym zawarto bogaty zbiór fotografii i dokumentów ilustrujących działalność banku oraz warunki polityczne i społeczne, w jakich on  funkcjonował. Album ma dużą wartość edukacyjną. Z jednej strony pokazuje różne okresy historyczne i dokumentuje życie Polaków w tych okresach, z drugiej sporo miejsca poświęca edukacji finansowej. Zebrano w nim historyjki rysunkowe i plakaty, które miały przypominać i tłumaczyć Polakom dlaczego warto ulokować swoje oszczędności w banku. Korzystając z albumu, przygotowaliśmy współczesną wersję tych materiałów edukacyjnych.

Oto pouczająca historia, wyjaśniająca dlaczego pieniędzy nie warto trzymać w przysłowiowej skarpecie:

Warto również obejrzeć komiksy, które w sugestywny sposób pokazują jak życiowa zaradność może przyczynić się do sukcesu, nie tylko na polu zawodowym, a jej brak do gorzkiej porażki. Szczególnie pouczająca wydaje się historia rozrzutnej Andzi:

oraz szczęśliwie zakochanych Janka i Halinki:

Zachęcamy do lektury albumu "Tradycja i nowoczesność 1919-2009" dostępnego również na stronach internetowych banku PKO Banku Polskiego. To prawdziwa kopalnia wiedzy o historii najnowszej widzianej z perspektywy największego polskiego banku.

(Źródło: wykorzystano zasoby PKO Banku Polskiego)

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie