Uczenie się łączy pokolenia

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczenie się jest przyjemne! To nie tylko szkoła i odrabianie zadań domowych, ale też doskonała forma spędzania wolnego czasu, sposób na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji razem z najbliższymi. 8 czerwca organizowany jest pierwszy Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie, w tym roku pod hasłem „Uczenie się łączy pokolenia”.PHOTO: ISTOCKPHOTO

Z analiz przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wynika, że wskaźnik uczenia się dorosłych Małopolan to 5%. Tylko tyle deklaruje, że uczy się (w sposób formalny bądź pozaformalny). Aż 60% badanych osób stwierdziło, że nie widzi w ogóle potrzeby uczenia się. Polska wypada blado na tle Europy Zachodniej, gdzie wskaźnik dorosłych osób, które uczą się w jakiejkolwiek formie sięga nawet 30%. Małopolanie mają również niską świadomość, że uczenie się to nie tylko przykry obowiązek przysłowiowej „ławki szkolnej”, ale też doskonała forma spędzania wolnego czasu, sposób na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji wspólnie z najbliższymi. Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie ma być impulsem do zmiany tego myślenia. Temat jest tym bardziej ważny, ponieważ prognozy dotyczące zapotrzebowania na zasoby ludzkie w 2020 roku mówią, że umiejętność uczenia się, będzie jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji przez pracodawców.

Dlatego 8 czerwca ponad 90 instytucji z całej Małopolski zorganizuje różnego rodzaju bezpłatne pokazy, szkolenia, seminaria, wykłady, pikniki lub inne wydarzenia służące rozwojowi osobistemu. Zapraszamy m.in. na interaktywny spacer edukacyjny śladami Haliny Nelken oraz lekcje tanga i flamenco w Krakowie, warsztaty malowania na szkle w Rabce – Zdroju, konkursy i quizy językowe w Tarnowie, ćwiczenia wspinaczkowe w Olkuszu, lekcje tańca brzucha w Bochni, naukę rzeźbienia w owocach i warzywach w Ryglicach, wystawę fotografii w Trzebini oraz spotkanie Klubu Aktywnych Kobiet w Zasolu. Szczegółowy harmonogram wydarzeń organizowanych w Małopolsce 8 czerwca dostępny jest na stronie www.pociagdokariery.pl (tu również można odebrać wejściówki na różne wydarzenia).

Tego dnia w całym regionie odbędzie się ponad 200 imprez, z czego prawie 90 w Krakowie. Wszystkie będą bezpłatnie dostępne dla mieszkańców pomiędzy godz. 12.00 a 20.00. Wstęp na większość z nich będzie otwarty, na inne trzeba zapisywać się telefonicznie lub mailowo, na pozostałe obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. Wśród instytucji organizatorów są ośrodki kultury, muzea, biblioteki, uczelnie, szkoły, przedszkola, gminy, instytucje szkoleniowe, urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy oraz firmy prywatne.

Patronami Małopolskiego Dnia Uczenia się przez Całe Życie są św. Jadwiga Królowa oraz św. Benedykt z Nursji. Koordynatorem wydarzenia jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie - Małopolskie partnerstwo instytucji w obszarze rynku pracy, edukacji i szkoleń.

(Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Zapominamy! Jak zatem zapamiętać?
Opis zjawiska bardzo dobry, brakuje tylko najważniejszego elementu: zaznaczenia konieczności REFLEKS...
Ppp napisał/a komentarz do Jak skutecznie się uczyć?
W wyniku pracy nad sobą człowiek może się zmienić, ale TYLKO DO PEWNEGO STOPNIA. Jak ktoś jest w jak...
Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie