10 osób, które pomogą ci osiągnąć sukces

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Siła mediów społecznościowych objawia się między innymi tym, że z niespotykaną dotąd łatwością możemy dotrzeć do wielu ludzi, od których chcielibyśmy się uczyć, inspirować się ich pomysłami, „podglądać” sposób, w jaki realizują swoje cele. Nowego wymiaru nabiera przysłowie – pokaż mi swoich znajomych, a powiem ci, kim jesteś.PHOTO: SXC.HU

W magazynie Forbes ukazał się ciekawy artykuł traktujący o tym, kim powinniśmy się otaczać w świecie networkingu - How To Build A Powerful Professional Network. Podpowiada on, jakie typy osób warto włączyć do grona swoich znajomych, abyśmy potrafili w efektywny i harmonijny sposób rozwijać się w świecie biznesu i w życiu osobistym.

Kto jest więc nam potrzebny, byśmy mogli się uczyć, rozwijać i realizować swoje plany i marzenia:

1. Mentor.

Jest to osoba, która osiągnęła poziom sukcesu, do którego aspirujesz. Możesz uczyć się zarówno na podstawie jego osiągnięć, jak i błędów. Kieruj się jego mądrością i doświadczeniem. Związek z mentorem daje unikalną perspektywę, ponieważ widzi on twoje „szczyty i doliny” i patrzy, jak się rozwijasz.

2. Trener.

Pojawia się w twoim życiu w zależności od potrzeby. To osoba, która pomoże, wesprze w trudnych, krytycznych momentach i ważnych decyzjach, stojąc z boku i przyglądając się sprawom obiektywnie.

3. Specjalista branżowy (industry insider)

Będzie Twoim najlepszym źródłem informacji, ponieważ jest ekspertem z wybranej dziedziny lub ma dostęp do wiedzy eksperckiej. Dobrze jest tworzyć grono specjalistów, które stanie się twoim gremium doradczym przy ocenie nowych pomysłów.

4. Trendsetter

To ktoś spoza twojej branży, która zawsze zna wszystkie najświeższe nowinki. Ma za zadanie pomóc ci myśleć nieschematycznie i niekonwencjonalnie. To także ktoś, kogo wiedza przyda ci się, by zabłysnąć w towarzyskiej rozmowie.

5. Łącznik (connector)

Potrzebujesz osoby, która ma dostęp do ludzi, zasobów i informacji. Kiedy tylko natknie się na coś związanego z interesującym cię tematem, natychmiast wysyła ci e-mail lub dzwoni. Łącznik pozwoli ci odkryć sposoby na zdobycie kontaktów, znalezienie środków i możliwości, których z pewnością byś samodzielnie nie zauważył.

6. Idealista

Musisz tej osobie ufać, aby wspólnie snuć nawet bardzo nierealne marzenia, bez strachu, że zostaniesz wyśmiany i oceniony. Z idealistą świetnie jest spotkać się na „burzę mózgów”, ponieważ wesprze cię on w powstaniu nowych idei, które jeszcze nie mają konkretnego planu.

7. Realista

Dla równowagi warto mieć w swoim otoczeniu kogoś, kto twardo stoi na ziemi i zwróci ci uwagę, kiedy twoje oczekiwania przewyższają twoje możliwości. Realista nie powinien podeptać twoich marzeń, a raczej sprawić, że staną się bardziej możliwe do osiągnięcia.

8. Wizjoner

On zainspiruje cię swoim własnym życiem. Jest podobny do idealisty, ale może rzeczywiście pomóc ci stworzyć wizję tego, jak osiągnąć własne cele. Przy osobistym spotkaniu z wizjonerem możesz zmienić kierunek dotychczasowego myślenia i działania.

9. Partner

Dobrze mieć kontakt z osobą, która jest w podobnym momencie życia i sytuacji, co ty. Z nią możesz dzielić się swoimi sukcesami i porażkami. Między wami dochodzi do częstej wymiany zasobów, możliwości i informacji.

10. Aspirujący

To ktoś, dla kogo ty sam możesz stać się mentorem. Komu możesz doradzać i wspierać w jego decyzjach. Najwięcej bowiem uczymy się, kiedy dzielimy się wiedzą z innymi. A jednym z najlepszych motywatorów do pokonywania przeszkód i trudności jest świadomość, że ktoś bierze z nas przykład i chce być taki, jak my.

Wskazówki dane przez autorkę z powodzeniem można wykorzystać do refleksji nad rozwojem osobistym, w pracy nauczyciela czy pod kątem własnego pomysłu na life long learning. Warto także wspomnieć o tym uczniom – może przy okazji pracy projektowej czy rozmowy o przyszłości zawodowej, osobistym rozwoju. Dobrze jest uświadomić sobie, że osoby, które nas otaczają i my sami, możemy tworzyć rodzaj sieci, która nawzajem się wzbogaca, pozytywnie wpływa na siebie, pozwala nam uruchomić drzemiący w nas potencjał. Bardzo ułatwiają tę wymianę nowe media, łącząc nas z ludźmi z różnych branż, środowisk, grup wiekowych, etnicznych... Dajmy szansę na zaistnienie tej wymiany także w szkole.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie