Dobra prezentacja to podstawa

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"Jak cię widzą, tak cię piszą" - to stare polskie porzekadło zawiera bez wątpienia mądrość zbieraną przez pokolenia. W dzisiejszych czasach powinno się jednak mówić "Jak cię widzą i słyszą, takie odnosisz sukcesy". Nie da się ukryć, że gdy weźmiemy pod uwagę realia funkcjonowania w świecie biznesu, gdy na zewnątrz firmy liczy się to, co zrozumie i zapamięta na spotkaniu z nami klient, a wewnątrz - to, do czego będziemy w stanie przekonać naszych współpracowników i szefów, to właśnie prezentacja. Dla jednych to sztuka, dla innych rzemiosło, które warto poznać i przećwiczyć.

Niestety, pomimo tego, że jest to - wydawałoby się - oczywiste, to edukacja w naszym kraju w zakresie umiejętności prezentacji jest mocno ograniczona. Maturzyści muszą w trakcie egzaminu dojrzałości przygotować i przeprowadzić prezentację. A to dopiero początek wyzwań w tym zakresie. W zależności od wybranego kierunku studiów, w różnym stopniu, studenci stykają się z tym zagadnieniem, ale generalnie nie ma dla nich żadnej gwarancji, że zostaną oni przygotowani do kariery zawodowej w zakresie umiejętności prezentacji, argumentowania, dyskusji.

Przekłada się to na późniejsze trudności i rozczarowania w pierwszej pracy np. na spotkaniach, gdzie trzeba zaprezentować wyniki swojej pracy, czy też (w przypadku tych, którzy zdecydują się na karierę przedsiębiorcy) we własnym biznesie, w kontaktach z klientem lub inwestorem. Sam miałem okazję wielokrotnie obserwować, jak bardzo inteligentni i doskonale wykształceni ludzie tuż po studiach nie mogli się "przebić", bo mieli trudności choćby z przełamaniem tremy, że nie wspomnę o właściwym skonstruowaniu wypowiedzi.

Widzę jednak pierwsze zwiastuny zmian, którymi są m.in. projekty realizowane w ramach programu "Edukacja Przedsiębiorczości" Gminy Wrocław. W ramach jednego z takich projektów przygotowane i przeprowadzone zostały warsztaty z efektywnej prezentacji w pięciu wrocławskich szkołach ponadgimnazjalnych (liceach i technikach). Projekt taki odbywał się już po raz drugi, a realizowali go eksperci z Fundacja Garaż.

W projekcie wzięło udział ponad 270 uczniów, którzy podczas praktycznych warsztatów poznali podstawy autoprezentacji, konstrukcji wypowiedzi, zasad przemawiania oraz prezentacji własnego pomysłu na biznes. Projekt kończyła uroczysta gala, podczas której szkolne zespoły rywalizowały w konkursie mów. Uczniowie prezentowali swoje pomysły na biznes lub pomysły na zmiany w życiu szkół. Poziom wystąpień był bardzo wysoki i czasami można było zapomnieć, że na scenie nie stoi doświadczony przedsiębiorca czy polityk, a uczeń szkoły średniej.

Pytanie - czy taki projekt coś zmieni? Na pewno nie od razu, bo 270 uczniów to drobny ułamek tych, którzy mogliby wziąć udział w podobnych zajęciach i którym by się one przydały. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie takiej tematyki do nauczania w ramach już istniejącego przedmiotu, choćby na lekcjach języka polskiego. Cieszy jednak to, że zauważana jest potrzeba nauczania w tym zakresie, że uczniowie i nauczyciele entuzjastycznie reagują na możliwość wzięcia udziału w tego typu projekcie oraz że poziom koncentracji uczniów na tych zajęciach jest wysoki. A na koniec widać mocną zmianę poziomu wystąpień między pierwszymi zajęciami a galą kończącą projekt.

 

(Źródło: Fundacja Garaż)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...
Ppp napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Chwila oddechu jest rzadka i cenna - nie należy jej marnować na dodatkowe aktywności, skoro po kilku...
Kultura powinna być OBUSTRONNA: ja nie strzelam, pies mnie nie obszczekuje, gdy spokojnie idę ulicą ...
Słuchowiec może słuchać z zamkniętymi oczami i w dziwnej pozycji ciała - co nie oznacza nieuwagi. Ta...
Tak jest w bardzo wielu dziedzinach. Nawet wielki sukces raz w roku zostanie zapomniany po kilku tyg...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Jak sprawić, by dzieci polubiły matematykę?
Mam podobne obserwacje.
Ppp napisał/a komentarz do Stosowanie humoru w klasie
Jak kultury osobistej brakuje, to lepiej nie próbować. "Dowcip" mojej anglistki z liceum: "Jak kilku...
Nigdy nie umiałem trygonometrii, algebry i kilku innych działów, teoretycznie wymaganych w szkole. N...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie