Święta, rodzinne spotkania, głównie przy stole. Wspaniałych dań pewnie nie brakuje. A że bywają rodziny spore, to tak wędrujemy od stołu, do stołu. Może warto też na spacer? Aż 57 proc. osób z pokolenia „baby boomers” i 42 proc. osób z pokolenia X nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej - wynika z raportu, który ukazuje się w Polsce regularnie od 2018 r. Wśród przyczyn tego eksperci wymieniają m.in. złe nawyki i stereotypy.
Co piąty badany z grupy osób, które są aktywne przynajmniej od czasu do czasu, ćwiczy tylko w wybranych okresach, a co trzeci robi to incydentalnie, gdy ma tzw. „zrywy”. Obserwowana w wynikach badań nieregularność ruchu sugeruje, że motywacja do uprawiania sportu w polskim społeczeństwie jest krótkoterminowa. Aktywność często występuje sezonowo lub pod wpływem chwilowych bodźców, co utrudnia zbudowanie zdrowego nawyku i prowadzenie aktywnego stylu życia.
Wyniki opublikowane w najnowszym raporcie MultiSPort Index 2024: Sportkrastynacja wskazują, że odsetek Polaków, którzy nie podejmują żadnej aktywności fizycznej (nawet nie spacerują) utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie i wynosi 36 proc. Wśród przyczyn braku aktywności wskazywane są najczęściej: brak czasu (28 proc.) z powodu pracy, opieki nad dziećmi i obowiązków domowych oraz choroba – 26 proc. Co 10. badany z nieaktywnej grupy stwierdził, że nie chce mu się podejmować aktywności fizycznej. Aż 36 proc. nie potrafiło wyjaśnić, dlaczego są nieaktywni. Badania na potrzeby raportu realizowane są od 2018 r. i mają na celu monitorowanie aktywności fizycznej i sportowej Polaków.
Największy odsetek nieaktywnych Polaków (nie podejmują aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu) odnotowano w pokoleniu określanym jako baby boomers (urodzeni w latach 1946-1964) – aż 57 proc. nieaktywnych osób oraz w pokoleniu X (urodzeni w latach 1965-1980) – aż 42 proc. nieaktywnych osób.
Polska, choć statystycznie wypada lepiej niż globalna średnia, musi intensyfikować działania profilaktyczne, by uniknąć błędów innych państw, zmagających się z kryzysem zdrowotnym. Choroby związane z siedzącym trybem życia, takie jak choroby serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość, generują ogromne koszty dla systemu opieki zdrowotnej. Regularna aktywność fizyczna powinna stać się integralnym elementem codziennego życia, co wymaga zarówno edukacji, jak i wsparcia w utrwalaniu zdrowych nawyków. – mówi prof. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dodał, że różnice w aktywności miedzy pokoleniami można przypisać również zmianom cywilizacyjnym, jakie nastąpiły w ostatnich kilkudziesięciu latach. Przeobraziły one podejście do aktywności ruchowej oraz nasz tryb życia. Starsze pokolenie nie postrzega ruchu jako sposobu na aktywny wypoczynek, lecz jako wysiłek kojarzony z pracą fizyczną. Za czasów ich młodości była ona codziennością, a dzięki zdobyciu wykształcenia czy przejściu na emeryturę nie muszą już jej wykonywać. – tłumaczy prof. Kuchar. (...)
Według specjalisty u osób w starszym wieku czy chorych przewlekle wskazane są regularne ćwiczenia o dobranej, niskiej lub umiarkowanej intensywności, które przyczyniają się do usprawnienia funkcjonowania układu krążenia, poprawy elastyczności stawów i zwiększenia siły mięśniowej. Wspomogą one również kontrolę parametrów metabolicznych i wpłyną korzystnie na nastrój, samopoczucie, sen oraz ogólny stan psychiczny.
Może to być spacer, spokojna jazda na rowerze stacjonarnym, ćwiczenia w wodzie czy odpowiednio dobrane zajęcia fitness. Kluczowe jest, aby pacjent podjął aktywność po konsultacji ze specjalistami, którzy dobiorą intensywność, częstotliwość i rodzaj ćwiczeń odpowiednio do jego możliwości i ograniczeń. – tłumaczy ekspert. (...)
Według specjalisty kluczowe jest przesłanie, że nigdy nie jest za późno, by zacząć się ruszać. Nawet osoby, które unikały ruchu przez lata, odniosą korzyści zdrowotne wprowadzając umiarkowaną aktywność do swojej codziennej rutyny – podsumował prof. Kuchar.
A zatem, na ten czas świąteczno-noworoczny życzymy dłuższych przerw w siedzeniu przy stołach, jak najwięcej ruchu, i przynajmniej dłuższych spacerów!
(Źródło: BenefitSystems, PAP Nauka w Polsce, opr. red.)