Codziennie bezpieczny Internet

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internet nie jest ani dobry, ani zły. Dopiero to, jak go używamy czyni go bezpiecznym lub nie. Na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, w którym szczególnie zwracamy uwagę na problem rozważnego korzystania z Sieci. Pamiętajmy, że o bezpieczeństwo w Internecie należy dbać samemu i na co dzień, zwłaszcza gdy chodzi o najmłodszych użytkowników.LOGO

Duża skala negatywnych zjawisk związanych z przestępczością internetową spowodowała, że o tym problemie mówi się szeroko w mediach. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dzieci, chłonąc wszelkie technologiczne nowinki, mogą nie wiedzieć, że podając swoje dane osobowe lub zamieszczając swoje zdjęcia w Sieci narażają się na niebezpieczeństwo. Chcąc nawiązywać kontakty z rówieśnikami w Internecie mogą paść ofiarą przestępcy. Dorośli często nie mają świadomości tego, że ich dzieci są nękane w Sieci, bądź same krzywdzą innych. Uważają, że problem dostępu do treści nieodpowiednich dla dzieci, może naprawić filtr rodzinny.

„Podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu chcemy przypomnieć wszystkim internautom, dorosłym i dzieciom, że mogą i powinni sami zadbać o swoje bezpieczeństwo w Sieci.” – mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, która jako pierwsza w Polsce podjęła temat bezpieczeństwa dzieci on-line.

Dla bezpieczeństwa w Sieci najważniejsza jest edukacja oraz codzienna praca nauczycieli i rodziców z dziećmi oraz pogłębianie własnej wiedzy na temat Internetu. „Pragnę podkreślić, że o bezpieczeństwo w Sieci należy dbać na co dzień, nie tylko od święta. Dzień Bezpiecznego Internetu jest dla nas takim samym dniem pracy z młodzieżą i kadrą pedagogiczną w szkołach, jak każdy inny. Będziemy obecni w tym dniu w Limanowej podczas Powiatowego Konkursu „Bezpieczny Internet” dla młodzieży gimnazjalnej. Będziemy też szkolić w zakresie bezpiecznej Sieci pedagogów w Kłobucku i Bieruniu.”– dodaje Jakub Śpiewak.

Wypadający dziś Dzień Bezpiecznego Internetu jest wydarzeniem międzynarodowym. W Polsce organizowany jest po raz szósty przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową.

Fundacja Kidprotect.pl, jako pierwsza w Polsce, osiem lat temu podjęła walkę o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie. Prowadzi pierwszy w Polsce hotline, na który zgłaszane są przypadki przestępczości internetowej wobec dzieci. Na co dzień współpracuje z organami ścigania, wspomagając je w zwalczaniu przestępczości internetowej wobec dzieci, udzielając porad i szkoleń. Przedstawiciele Fundacji biorą udział w pracach legislacyjnych Zespołu Konsultacyjnego ds. przeciwdziałania dyskryminacji nieletnich w elektronicznych środkach masowego przekazu. W 2009 roku, wraz z Grupą TP, uruchomiła Szkołę Bezpiecznego Internetu, program profilaktyczno-edukacyjny dla szkół, któremu patronuje Mister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Elżbieta Radziszewska oraz Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. W ramach Szkoły Bezpiecznego Internetu, wspólnie z Grupą Allegro oraz portalem Nasza-Klasa.pl, Fundacja Kidprotect.pl organizuje akcję „Klikaj z głową”, w ramach której szkoli młodzież w całej Polsce w zakresie bezpiecznego poruszania się w Sieci.

(Źródło: Fundacja KidProtect.pl)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie