Przez muzykę do szkolnej lektury

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
media i edukacjaPoematy Słowackiego w wersji hip-hop? A może treny Kochanowskiego jako utwory heavy metalowe? Albo disco polo do tekstów z Chłopów? Możliwości są nieograniczone! Dlaczego młodzi ludzie mają studiować lektury szkolne tylko w tradycyjny sposób? Doświadczenia zagraniczne pokazują, że poznawać lektury inaczej i w formie atrakcyjniejszej dla uczniów!
 
Lektury szkolne do dla wielu uczniów trudny orzech do zgryzienia. A może to wszystko zależy od formy, w jakiej te lektury są im podawane? Gdyby mogli je przerobić - przeczytać - wyśpiewać - przesłuchać tak, jak im to odpowiada, czy byliby w stanie lepiej poznać treść powieści, dramatów, poematów?

W Wielkiej Brytanii rozpoczęto realizację projektu LearnThruMusic, w którym blisko w 36 szkołach blisko 10 tysięcy uczniów szkół średnich (w przedziale wieku 15-18 lat) otrzymało do dyspozycji nagrania z kilkunastu lektur szkolnych wymaganych programem nauczania w formie nagrań mp3, gotowe do odtwarzania na osobistych iPodach.

I tak, przygotowując się do egzaminów na zakończenie szkoły, brytyjscy uczniowie mogą wysłuchać m.in. szekspirowskiej kolekcji rapu, również podchodzącej pod rap powieści Goldinga „Władca much“, metalowego „Zabić drozda“, „Romeo i Julię“ R&B, czy rockowej wersji „Otello“. Wszystko to w ramach oficjalnie obowiązującego systemu przygotowań do egzaminu maturalnego. Za kwotę ok. 17 funtów (ok. 78 złotych) uczeń otrzymuje 15 gotowych nagrań lektur oraz roczną subskrypcję do portalu LearnThruMusic, w którym zamieszczane są kolejne opracowania, jak również dostęp do tekstów piosenek i zestawu audio-ćwiczeń.

Twórcą tych narzędzi dydaktycznych jest niewielka firma założona przez dwóch entuzjastów nowoczesnej edukacji: Rewise Learning. Firma zajmuje się produkcją piosenek edukacyjnych i to w ścisłej współpracy z nauczycielami.

Władze oświatowe w Wielkiej Brytanii chyba jako pierwsze na świecie dostrzegły wielką szansę na dynamiczny rozwój audio dydaktyki. W trakcie opracowań są również muzyczne opracowania do matematyki i nauk przyrodniczych. Skoro młodzież masowo korzysta z popularnych plików mp3, dlaczego nie miałaby z nich korzystać właśnie podczas edukacji szkolnej?

Muzyka ma wielki wpływ na młodzież w wieku dojrzewania. Być może nie wszyscy będą chcieli korzystać z takiej formy edukacji (tak samo, jak nie wszystkim odpowiadają książki w formie audiobooków), ale wielu uczniów byłoby na pewno zadowolonych, gdyby wymagano od nich tylko takiej formy zgłębienia obowiązkowych tekstów. Taka forma poznawania lektur szkolnych odpowiada zapewne dziś większości młodych ludzi, którzy mogą w każdej chwili sięgnąć po swoje mp-trójki w telefonie, odtwarzaczu, iPodzie. Przykłady brytyjskich piosenek przygotowanych przez Rewise przekonują, że taka inicjatywa na pewno zakończy się tam sukcesem. Może warto pomyśleć o podobnym rozwiązaniu w Polsce?
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie