Przegląd edukacyjnego internetu (2)

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
media i edukacjaDrogi nauczycielu! Na początku nowego roku warto poszukać inspiracji do odświeżenia i wzbogacenia swego warsztatu pracy. Dla tych, którym nie wystarcza już tablica i kreda i chcieliby urozmaicić swoje lekcje nowymi multimediami lub dokształcić się, kontynuujemy prezentację najlepszych anglojęzycznych stron internetowych według AASL.
 
Nie trzeba nikogo przekonywać, że nawet parominutowy filmik lub prezentacja pozwalają przyciągnąć uwagę uczniów i pomóc im w zrozumieniu nawet skomplikowanych zagadnień naukowych. Sięgnąć można po nie na kilku stronach internetowych. Serwis WatchKnow to wielka baza filmów edukacyjnych, pogrupowanych według kategorii, np. matematyka, historia sztuki. Darmową biblioteką internetową z zasobami z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki jest National Science Digital Library, gdzie znajdziemy streszczenia wiedzy naukowej, wyszukiwarkę darmowych plików i całych kolekcji multimedialnych. Dla nauczycieli historii nie lada gratką będzie odwiedzenie strony

The Digital National Archives Classrooms, która oferuje starannie opracowany bogaty zasób historycznych źródeł oraz dostęp do kopii dokumentów ze zbiorów Archiwum Państwowego w Stanach Zjednoczonych. Jeśli brakuje nam pomysłu na ciekawy scenariusz lekcji humanistycznej, koniecznie trzeba odwiedzić Edsitement. To wielki serwis edukacyjny zawierający konspekty lekcji z zakresu literatury, sztuki, kultury, nauk społecznych, historii i języka obcego. Podpowiada, jakie strony internetowe czy inne materiały multimedialne wykorzystać przy danym temacie.

Osobną grupę stanowią serwisy, które pozwalają na zarządzanie ulubionymi stronami internetowymi. Jeśli chcielibyście podzielić się z uczniami wartościowymi według was zasobami, pomagając im jednocześnie odnaleźć się w szumie informacyjnym i zachęcić do samodzielnej nauki przed komputerem, warto zajrzeć na PageflakesWeblist lub jogtheweb. W łatwy sposób można stworzyć tam swoje weblisty, organizować je, udostępniać na swoim blogu, tworzyć po nich przewodniki. „Podglądanie” stron internetowych, które w podobny sposób mogą gromadzić uczniowie, może być ciekawym sposobem na pośrednie poznawanie swoich wychowanków i lepsze rozumienie ich świata.

A kiedy już przeprowadzimy wspaniałe, nowocześnie zaprojektowane lekcje i poczujemy się znów głodni rozwoju i ładowania intelektualnych baterii, warto skorzystać z Learn Central, które umożliwia darmowe uczestniczenie w seminariach i dyskusjach w czasie rzeczywistym lub kontaktowanie się z członkami serwisu. Można stworzyć własną grupę - do trzech osób jest to darmowe. A na deser – odwiedzić TED - niezwykłą stronę internetową służącą wymianie poglądów z najbardziej innowacyjnymi, współczesnymi myślicielami i ekspertami związanymi z technologiami, rozrywką, projektowaniem, biznesem, nauką oraz zagadnieniami globalnymi. 


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie