Mechanika samochodowa prosto z gier video

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentNowe technologie i narzędzia stwarzają dziś zupełnie nowe możliwości w procesie edukacji i bezpośrednio wpływają na podniesienie jakości tego procesu. Zamiast studiować grube podręczniki, często lepiej jest sięgnąć po narzędzia, które w przystępny sposób tłumaczą zasady funkcjonowania różnych obiektów czy zjawisk, z którymi spotykamy się na co dzień.

Na Uniwersytecie Północnego Illinois w DeKalb w Stanach Zjednoczonych studenci uczą się zasad mechaniki i inżynierii z wykorzystaniem gier video. Pod kątem programu nauczania opracowano grę NIU-Torcs, która powstała w oparciu o istniejącą i dostępną w sieci Internet grę Torcs. Na pierwszy rzut oka gra wygląda ona jak dobry symulator kierowania pojazdami samochodowymi, jednak szybko studenci odkrywają, że tak naprawdę jest to złożone narzędzie edukacji o pojazdach i ich najważniejszych komponentach.

Władze uniwersytetu wyraziły zgodę na realizację tego projektu chcąc odejść od standardowych metod nauczania w oparciu o drobiazgowe wyliczenia, skomplikowane równania, czy studiowanie opasłych podręczników zawierających materiał teoretyczny. Zamiast tego studenci pracując w zespołach zadaniowych uczą się zasad mechaniki wpisując w program komputerowy odpowiednie dane i charakterystyki pojazdów.

Z użyciem tego programu student może również zaprojektować swój własny pojazd i sprawdzić jego walory w jeździe po drodze lub wertepach. Symulacja dobrze oddaje działanie silnika, układu hamulcowego, zawieszenia, ogumienia, dynamiki pojazdu i wielu innych czynników, które mają wpływ na komfort jazdy. W ten sposób uczą się bardziej efektywnie – nie tylko realizują swoje pomysły, ale szybko poznają ograniczenia i możliwości zaprojektowanych przez siebie pojazdów.

Gra NIU-Torcs jest przykładem efektywnego wykorzystania Edutainment w procesie nauczania. Łączy dobrą zabawę, jaką dla wielu studentów, zwłaszcza płci męskiej, jest symulator kierowania pojazdem, z nauką podstawowych zasad mechaniki i funkcjonowania pojazdów.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie