Edutainment na świecie (1): The Archers

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentSaga rodziny Archers'ów znana jest najlepiej w świecie anglosaskim. To jeden z najważniejszych seriali radiowych, który na antenie BBC gości "od wieków", bawiąc i edukując kolejne pokolenia. Zdaniem badaczy Edutainment to najstarszy program tego typu na świecie. Pierwsze eksperymentalne odcinki programu, BBC nadało w Wielkiej Brytanii w 1950 roku.

 

Ówczesny producent programu Godfrey Baseley pracował w BBC nad programami informacyjnymi dla farmerów i postanowił spróbować nowej metody – słuchowiska. Miał on nadzieję, że farmerzy będą nie tylko słuchać audycji, ale również uczyć się nowoczesnych metod gospodarowania na roli, o których rozmawiali bohaterowie słuchowiska.

edutainment

„The Archers” to w gruncie rzeczy wielka saga rodzinna fikcyjnych bohaterów mieszkających w niewielkim miasteczku Ambridge. Na stronie internetowej słuchowiska można znaleźć pełną genealogię rodziny Archers, jak również wszystkie informacje o kolejach losów bohaterów audycji. Są tam też dostępne audycje i ich streszczenia, wywiady z aktorami, nieoficjalne informacje z planu nagrań, quizy, pocztówki i e-kartki z Cambridge i wiele innych materiałów.

Program emitowany jest bez przerwy od 1 stycznia 1951 r. i ciągle cieszy się olbrzymią popularnością wśród słuchaczy. Współtworzą go kolejne pokolenia aktorów i radiowców, a w Internecie powstają społeczności osób „uzależnionych” od serialu.

Aż do 1972 roku audycja miała typowo edukacyjny charakter, pogłębiający wiedzę farmerów na temat gospodarki i społeczeństwa. W kolejne odcinki wplecione były wątki, które pozwalały wielu osobom lepiej uprawiać rolę i rozwijać swoje gospodarstwa.

Słuchowisko nadaje dziś Program 4 BBC, ale obecnie jest to w większym stopniu audycja o charakterze rozrywkowym, choć i tak z dużym ładunkiem treści dotyczące życia mieszkańców terenów wiejskich. Scenariusz słuchowiska często nawiązuje do aktualnych wydarzeń w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Wielkiej Brytanii, co daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju akcji.

Warto dodać, że sukces radiowy „The Archers” przyczynił się także do powstania polskich słuchowisk takich jak „Matysiakowie”, czy „W Jezioranach” na antenie Polskiego Radia, nie mówiąc już o "Motelu w pół drogi".

edutainment

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie