Edutainment na świecie (12): Domingo 7

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentNarkotyki, przemoc, gangi, seks z nieznajomymi – młoda kilkunastoletnia dziewczyna stara się oprzeć presji rówieśników i pokonać przeciwności losu. Jej przygody stanowią główną fabułę cotygodniowego serialu radiowego „Domingo 7” w Ekwadorze, zaś jej decyzje i zachowania są następnie omawiane w studio w programie na żywo „Od stóp do głowy”.

 

„Domingo 7” jest serialem radiowym produkowanym przez 20-osobowy zespół pracowników lokalnych organizacji pozarządowych i mediów z pomocą międzynarodowej organizacji PCI Media Impact, światowego producenta radiowych programów Edutainment w ponad 25 krajach. Co tydzień lokalne Radio Alfaro emituje kolejny, 1-godzinny odcinek serialu. Celem „Domingo 7” (angielska nazwa „Knocked up”) jest wspieranie młodych ludzi żyjących w trudnych warunkach w Ekwadorze i zagrożonych przestępczością oraz HIV/AIDS.

 

Jedna z bohaterek, Maria, niespodziewanie zachodzi w ciążę, ale mimo trudnej sytuacji finansowej i braku pomocy z zewnątrz, postanawia zmienić coś w swoim życiu. Dzięki programowi radiowemu staje się dla innych rówieśników z regionu Manabi na wybrzeżu Oceanu Spokojnego modelowym przykładem osoby, która może poradzić sobie w życiu nawet z największymi trudnościami, jeżeli będzie tylko chcieć i podejmie wyzwanie. Maria szukając pomocy, wiąże się pod wpływem przyjaciół z gangiem młodocianych przestępców, lecz na szczęście szybko spostrzega grożące jej niebezpieczeństwa i wspólnie ze starszym przyjacielem naprawia swoje błędy.

 

Podobne doświadczenia ma wielu młodych ludzi w Manabi. Pod wpływem presji rówieśników lub tragedii rodzinnych wielu z nich przyłącza się do gangów.  Region ten należy bowiem do najuboższych w Ekwadorze – zdecydowana większość ludności żyje tu na poziomie minimum socjalnego, w tym połowa ludności nawet na poziomie skrajnego ubóstwa. Rozpad rodzin, przemoc domowa, bezrobocie, niski poziom edukacji i duży odsetek młodzieży nie kończącej edukacji szkolnej są tu na porządku dziennym. Bieda prowadzi też do wczesnych ciąż – ponad 30% młodzieży w Manabi ma pierwsze kontakty seksualne przed ukończeniem 17 roku życia.

 

“To program o tym, że ludzie razem mogą uczynić coś pozytywnego.” – mówi Michael Castlen, dyrektor PCI Impact Media. „Młodzi ludzie zawsze potrafią wychwycić przekaz, jeżeli jest on dostarczony w sposób dla nich atrakcyjny. Manabi to górzysty region, w którym radio ma olbrzymie znaczenie i wpływ na postawy jego mieszkańców. Pomimo przeciwności losu, braku lub utrudnionego dostępu do ogólnodostępnej informacji na temat zdrowia i jego profilaktyki, młodzi bohaterowie serialu znaleźli sposób aby pokazać swą kreatywność i przegonić życiowe frustracje.”

 

Emitowany od sierpnia 2007 roku w tym górskim regionie Andów program zdobywa sobie powoli wiernych słuchaczy. Ma ich obecnie ponad 10 tysięcy, głównie z obszarów miejskich, przeważnie w wieku od dziesięciu do dziewiętnastu lat.

 

Więcej informacji o programach Edutainment realizowanych przez PCI Media Impact można znaleźć na stronie internetowej organizacji.

 

Przeczytaj poprzedni artykuł z cyklu o wielkich programach edutainment.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie