Edutainment na świecie (12): Domingo 7

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainmentNarkotyki, przemoc, gangi, seks z nieznajomymi – młoda kilkunastoletnia dziewczyna stara się oprzeć presji rówieśników i pokonać przeciwności losu. Jej przygody stanowią główną fabułę cotygodniowego serialu radiowego „Domingo 7” w Ekwadorze, zaś jej decyzje i zachowania są następnie omawiane w studio w programie na żywo „Od stóp do głowy”.

 

„Domingo 7” jest serialem radiowym produkowanym przez 20-osobowy zespół pracowników lokalnych organizacji pozarządowych i mediów z pomocą międzynarodowej organizacji PCI Media Impact, światowego producenta radiowych programów Edutainment w ponad 25 krajach. Co tydzień lokalne Radio Alfaro emituje kolejny, 1-godzinny odcinek serialu. Celem „Domingo 7” (angielska nazwa „Knocked up”) jest wspieranie młodych ludzi żyjących w trudnych warunkach w Ekwadorze i zagrożonych przestępczością oraz HIV/AIDS.

 

Jedna z bohaterek, Maria, niespodziewanie zachodzi w ciążę, ale mimo trudnej sytuacji finansowej i braku pomocy z zewnątrz, postanawia zmienić coś w swoim życiu. Dzięki programowi radiowemu staje się dla innych rówieśników z regionu Manabi na wybrzeżu Oceanu Spokojnego modelowym przykładem osoby, która może poradzić sobie w życiu nawet z największymi trudnościami, jeżeli będzie tylko chcieć i podejmie wyzwanie. Maria szukając pomocy, wiąże się pod wpływem przyjaciół z gangiem młodocianych przestępców, lecz na szczęście szybko spostrzega grożące jej niebezpieczeństwa i wspólnie ze starszym przyjacielem naprawia swoje błędy.

 

Podobne doświadczenia ma wielu młodych ludzi w Manabi. Pod wpływem presji rówieśników lub tragedii rodzinnych wielu z nich przyłącza się do gangów.  Region ten należy bowiem do najuboższych w Ekwadorze – zdecydowana większość ludności żyje tu na poziomie minimum socjalnego, w tym połowa ludności nawet na poziomie skrajnego ubóstwa. Rozpad rodzin, przemoc domowa, bezrobocie, niski poziom edukacji i duży odsetek młodzieży nie kończącej edukacji szkolnej są tu na porządku dziennym. Bieda prowadzi też do wczesnych ciąż – ponad 30% młodzieży w Manabi ma pierwsze kontakty seksualne przed ukończeniem 17 roku życia.

 

“To program o tym, że ludzie razem mogą uczynić coś pozytywnego.” – mówi Michael Castlen, dyrektor PCI Impact Media. „Młodzi ludzie zawsze potrafią wychwycić przekaz, jeżeli jest on dostarczony w sposób dla nich atrakcyjny. Manabi to górzysty region, w którym radio ma olbrzymie znaczenie i wpływ na postawy jego mieszkańców. Pomimo przeciwności losu, braku lub utrudnionego dostępu do ogólnodostępnej informacji na temat zdrowia i jego profilaktyki, młodzi bohaterowie serialu znaleźli sposób aby pokazać swą kreatywność i przegonić życiowe frustracje.”

 

Emitowany od sierpnia 2007 roku w tym górskim regionie Andów program zdobywa sobie powoli wiernych słuchaczy. Ma ich obecnie ponad 10 tysięcy, głównie z obszarów miejskich, przeważnie w wieku od dziesięciu do dziewiętnastu lat.

 

Więcej informacji o programach Edutainment realizowanych przez PCI Media Impact można znaleźć na stronie internetowej organizacji.

 

Przeczytaj poprzedni artykuł z cyklu o wielkich programach edutainment.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie