Edukacja globalna na zajęciach

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edukacja globalna pomaga młodym ludziom zrozumieć, jak funkcjonuje współczesny świat, w jaki sposób każdy z nas jest powiązany z innymi regionami świata. Dzięki edukacji globalnej młodzi ludzi poznają zagadnienia praw człowieka, zmian klimatu, migracji, handlu międzynarodowego. Dowiadują się m.in. co łączy ich z rówieśnikami na innych kontynentach, gdzie i w jakich warunkach produkowane są ich ubrania, jaki związek ze zmianami klimatu mogą mieć żarówki energooszczędne.PHOTO: SXC.HU

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do zamawiania bezpłatnych publikacji ze scenariuszami zajęć i ćwiczeniami, które pomogą wytłumaczyć uczniom, jak funkcjonuje współczesny świat. W ramach projektu „Edukacja globalna z klasą” powstały dwie publikacje, które zawierają materiały gotowe do wykorzystania w pracy z uczniami i uczennicami gimnazjum.

Cały świat w klasie. Ćwiczenia do wykorzystania na zajęciach przedmiotowych w gimnazjum

Publikacja zawiera 20 ćwiczeń z zakresu edukacji globalnej. Obowiązująca podstawa programowa zawiera wiele wątków, które mieszczą się w pojęciu edukacji globalnej (historia, geografia, biologia,  wiedza o społeczeństwie).

(CC-BY) Centrum Edukacji ObywatelskiejPublikacja ta nie ma ambicji zastępowania podręczników do  wymienionych przedmiotów. Intencją autorek i autorów było przygotowanie materiału uzupełniającego lekcje prowadzone zgodnie z programem nauczania o tematy z zakresu podstawy programowej, które w podręcznikach traktowane są w sposób ogólnikowy lub skrótowy.

Zamieszczone ćwiczenia pozwalają realizować wymagania szczegółowe podstawy programowej ciekawie i skutecznie, a przez to lepiej przygotowują Państwa uczniów do egzaminu gimnazjalnego.

Świat na wyciągnięcie ręki. Scenariusze zajęć na godziny wychowawcze

Publikację zawierają 10 scenariuszy zajęć z zakresu edukacji globalnej, przeznaczonych do wykorzystania na godzinach wychowawczych. Wiedza z zakresu edukacji globalnej mieści się w podstawie programowej, ale edukacja globalna to nie tylko wiedza, ale także umiejętności, postawy i leżące u ich podstaw wartości.

(CC-BY) Centrum Edukacji ObywatelskiejProponowane przez nas zajęcia zwracają uwagę na umiejętności i postawy kluczowe dla zrozumienia zglobalizowanego świata i wyzwań przed nim stojących, a także dla podjęcia działań na rzecz pozytywnej zmiany.  Stworzyliśmy lekcje oparte na prawdziwych historiach zwykłych ludzi, zebrane w kilku krajach afrykańskich w ostatnich miesiącach. Jesteśmy przekonani, że te opowieści zainteresują i poruszą młodych ludzi w Polsce, a także staną się przyczynkiem do refleksji i dyskusji na temat uniwersalnych ludzkich wartości we współczesnym świecie.

Warunkiem otrzymania publikacji jest złożenie deklaracji poprowadzenie dwóch zajęć na ich podstawie oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie www.ceo.org.pl/globalna.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie