Uczymy się tworzyć mapy myśli

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mapy Myśli są świetnym narzędziem wspierającym uczenie się osób w każdym wieku. Można je z powodzeniem stosować w edukacji w przedszkolu, w klasach I-III, fantastyczne mapy myśli tworzą uczniowie starszych klas szkół podstawowych, pomagają zapamiętywać i porządkować informacje w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej, wreszcie – jest to jedno z najskuteczniejszych narzędzi wspomagających uczenie się studentów. Chcesz skorzystać? Nauczymy cię, jak tworzyć Mapy Myśli.fot. Agata Baj - www.mapymysli.pl

Aby zachęcić polskich nauczycieli oraz uczniów do szerszego wykorzystania tego narzędzia, uruchomiliśmy wspólnie z Agatą Baj, jednym z polskich ekspertów specjalizujących się w Mapach Myśli, pasjonatką nowoczesnej edukacji, trenerem i pedagogiem, blog poświęcony tej technice uczenia się. Pod adresem www.mapymysli.edu.pl znaleźć można blogowy tutorial dla osób chcących poprawić skuteczność zapamiętywania. W kolejnych odcinkach omawiamy różne aspekty Map Myśli, zwracając uwagę na błędy, niuanse, pokazując w jaki sposób możemy podchodzić do różnych zagadnień, jak różne mapy tworzyć i dla jak różnych typów osobowości czy celów.

Celem rysowania map myśli nie jest oczywiście jedynie ćwiczenie umiejętności zapisywania i rysowania kolorowych diagramów. Ważniejsze jest to, że „uczymy się rysować relacje i zależności bezpośrednio w naszym mózgu. Tworząc mapę myśli odkrywamy sens i znaczenie zagadnienia, którym się zajmujemy“ – zauważa Agata Baj, , która stosuje mapy myśli na co dzień w edukacji młodzieży i dorosłych. „W ten sposób, gdy już stworzymy mapę myśli, nie musimy się uczyć - już wszystko wiemy o danym zagadnieniu. Kolorowanie mapy pomaga w zapamiętaniu wydobytych z tekstu relacji.“

Gdyby chcieli się Państwo podzielić swoimi refleksjami i doświadczeniami z wykorzystania Map Myśli na różnych etapach kształcenia - proszę pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w komentarzach na blogu.

Uwaga, polecamy także e-booka „Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się“, autorstwa Agaty Baj. Autorka wykorzystywała tę metodę już podczas swoich studiów, a obecnie prowadzi zajęcia ze studentami pedagogiki ucząc ich, w jaki sposób mogą rysować i opisywać swoje myśli oraz po co w ogóle powinni to robić. Podsumowując wieloletnie doświadczenia, zebrała w tym e-booku unikalny zestaw materiałów, omówionych w ujęciu praktycznym i z nastawieniem na jak największą użyteczność dla korzystających z Map Myśli.

Mapy Myśli. Poradnik dla osób uczących się. Agata Baj. Warszawa, luty 2013; wydanie pierwsze; ISBN: 978-83-63286-06-4; format: ePUB. Seria: Think! Wirtualna Biblioteka Nowoczesnego Nauczyciela i Ucznia.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie