Geografia zgamifikowana

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odliczają czas do egzaminów końcowych. Nastał czas powtarzania materiału i sprawdzania wiedzy. Znowu kartkówka? A może lepiej trochę pograć w gry i przy tym czegoś się... nauczyć?fot. Think Global

Geografia jest przedmiotem wybitnie nadającym się do obudowania różnego rodzaju grami. Od najprostszych, sprawdzających wiedzę o geografii Polski i świata, bo skomplikowane gry, w których można wykorzystywać wiedzę geograficzną, aby znaleźć rozwiązania zagadek. 

Jednym z przykładów ciekawych gier edukacyjnych jest Geo-Gram – gra wieloplatformowa do geografii na poziom gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej i poziom rozszerzony (maturalny), przygotowana przez Think Global. Geo-Gram jest grą edukacyjną, która łączy edukację z rozrywką, sprawdzając wiedzę geograficzną uczniów na danym poziomie kształcenia, ale przy zachowaniu mechanizmów tzw. grywalności (są tu punkty, dodatkowe osiągnięcia, jest tu ranking graczy itp). Jest to gra dostępna na komputery i urządzenia mobilne (tablety).

Gracz podróżuje po mapie Polski rozwiązując różne zadania z geografii. Zawartość merytoryczna gry została przygotowana we współpracy z konsultantami Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. W grze wykorzystano kilkanaście rodzajów zadań, a także bogate zbiory ilustracji, które można powiększać, aby udzielić właściwych odpowiedzi.

fot. Think Global 

Zakres merytoryczny gry jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Geo-Gram może służyć jako narzędzie dydaktyczne wspierające nauczanie geografii w klasie, a tryb rozgrywki pozwala sprawdzić także wiedzę na poziomie rozszerzonym (powtórka przed egzaminem maturalnym).

Czy wystarczy uczyć się z podręczników, żeby zdobyć wiedzę z danego przedmiotu? Wydaje się, że to za mało. Dyskusja, która rozwinęła się w Polsce na temat roli podręczników (i pakietów edukacyjnych) w edukacji szkolnej, może być szansą na przewartościowanie podejścia do zasobów edukacyjnych. Wykorzystującego przede wszystkim zasoby internetu, ale także dającego szanse na bardziej twórcze i interaktywne prowadzenie zajęć przez nauczyciela. W tym nowym podejściu warto szerzej wykorzystać gry – gamifikacja edukacji jest jednym z najważniejszych trendów we współczesnej szkole. Trend ten dociera powoli do polskich szkół – warto spróbować na lekcjach geografii wykorzystać szerzej gry (na innych przedmiotach również).

Osoby, które chciałyby używać gry na tabletach (iOS, Android) - kierujemy odpowiednio do sklepów iTunes i Google Play. Na komputery dostępna jest w serwisie Edustore.eu.

fot. Think Global

(Źródło: Think Global)

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie