Złapaliśmy okiem kamery różne zdarzenia i... co dalej? Nagrać film na zajęcia przedmiotowe to jedno, ale zmontować wszystkie ujęcia w spójną całość, to zupełnie inne wyzwanie. Teoretycznie najprostsze zadanie mamy wtedy, gdy tylko nasze nagranie dokumentowało pewne wydarzenia. Ale z wywiadem czy filmem o obiekcie historii może już nie być tak łatwo. Jak to wszystko zmontować?
Trzecia część naszych warsztatowych prezitacji dotyczy montażu i postprodukcji filmów uczniowskich. Bo naprawdę, zazwyczaj nie wystarczy tylko nagrać film komórką, tabletem lub kamerą.
W prezitacji MONTAŻ I POSTPRODUKCJA podpowiadamy, o jakich sprawach praktycznych warto pamiętać przed wyruszeniem na zdjęcia i zaraz po ich zakończeniu. Pokazujemy, że montaż to nie tylko "sklejanie" poszczególnych ujęć, ale artystyczna praca, bardzo istotny element języka filmowego. Prezitacja zawiera także kilka uwag o dodawaniu muzyki, oczywiście z legalnych źródeł.
A tu znajdziecie listę programów, w których można dokonać (niemal) wszelkich zmian w waszych edukacyjnych nagraniach filmowych: bezpłatne programy do edycji i montażu filmów.
Prezitacja została przygotowana przez Urszulę Sławiec w ramach projektu RoZoom na kulturę, którego organizatorem jest Fundacja Think! Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, zaś działanie prowadzone jest w ramach programu Fundacji Orange. Licencja Creative Commons – Uznanie Autorstwa.
Więcej informacji o projekcie na stronie www.kamerakultura.pl.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).