Filmiki edukacyjne – zrób to sam/a

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Film jako narzędzie edukacyjne był jeszcze do niedawna był ceniony wtedy, gdy omawiał dany temat w sposób całościowy, pokazując szerszy wymiar problemu. Wynalezienie YouTube jako uniwersalnej platformy filmów tworzonych przez internautów zmieniło zdecydowanie podejście do filmu – zaczęto wykorzystywać na szerszą skalę krótkie, kilkuminutowe albo wręcz kilkudziesięciosekundowe materiały filmowe. Warto samemu tworzyć takie filmiki – to świetna forma przekazu edukacyjnego.© Edunews.pl

Zaletę krótkich filmów omawiających konkretne zagadnienia z programu nauczania dostrzegł Salman Khan i użył tej metody edukacji filmowej jako fundamentu swojej Akademii, wzbogacając je dodatkowo całym zestawem narzędzi wspierających uczenie. Mając w konkretnym filmie wyjaśnienie zagadnienia krok po kroku, uczeń może wielokrotnie wracać do danego tematu, jeśli nie zrozumiał czegoś do końca. Obejrzy kilkuminutowy film tyle razy, aż zrozumie. To największa wartość tego narzędzia.

Współczesny nauczycieli ma do dyspozycji cały wachlarz możliwości pracy z materiałem filmowym. Może w każdej chwili samemu lub ze swoimi uczniami przygotować filmiki dydaktyczne, które potem mogą mieć wielorakie zastosowanie – do powtarzania materiału, do pracy z uczniami mającymi problemy z danym tematem (albo z tym, który opuścił lekcje z powodu choroby), czy jako materiał wprowadzający do tematu, oglądany w domu. O tym, co można zrobić w szkole z pomocą filmików, opowiadała podczas konferencji „INSPIRACJE – Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą“ Katarzyna Gorzędowska, nauczycielka matematyki z Anglojęzycznej Szkoły Podstawowej w Łodzi i członkini grupy Superbelfrów:

Organizatorami konferencji INSPIRACJE 2014 (Warszawa 3-4 lipca 2014) były: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! oraz grupa Superbelfrzy RP jako partner merytoryczny. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz firmy RCS, VULCAN, Young Digital Planet, Learnetic. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, radio TOK FM i Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie