Odwrócona klasa od kuchni

fot. Superbelfrzy RP

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak w klasie, nierzadko złożonej nawet z trzydziestu osób zadbać o indywidualizację procesu nauczania? Jak uniknąć metod podawczych i zaktywizować uczniów? Jak nauczyć naszych wychowanków, żeby brali odpowiedzialność za własny proces uczenia się, zapewnić im większą autonomię, oraz stopniowo rezygnować z centralnej roli w klasie, żeby służyć wsparciem i konsultacją, gdy tego potrzebują?

Jedną z odpowiedzi na to pytanie może być metoda tzw. odwróconej klasy, która pozwala nauczycielowi przenieść część "wykładową" jeszcze przed lekcję, angażując w jej wykonanie uczniów w czasie pozalekcyjnym, a pozostawiając czas na zajęciach na systematyzację, uzupełnienie i przetworzenie zdobytej wiedzy w praktyczny, atrakcyjny dla wszystkich sposób.

W drugim webinarze Superbelfrzy Nocą, Superbelferki Agnieszka Kubiak i Agnieszka Bilska oraz Marta Florkiewicz-Borkowska (jako moderator) przedstawiły swoje doświadczenia związane ze stosowaniem tej metody, zaprezentowały przydatne narzędzia, oraz dobre praktyki z kraju i ze świata.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu webinara, prezentacji, a potem do skorzystania z proponowanych narzędzi TIK:

Prezentacja z webinaru poświęcona odwracaniu klasy

Narzędzia TIK omawiane podczas webinaru:

edTED - platforma z krótkimi filmami z możliwością dodawania quizów wielokrotnego wyboru do rozwiązania po obejrzeniu filmu, prowadzenia dyskusji onlin (interfejs w języku angielskim) - link do przykładowych

Blubbr - filmowy teleturniej online z możliwością dodawania quizów wielokrotnego wyboru do rozwiązania podczas oglądania filmu (interfejs w języku angielskim). Przykładowy quiz.

Inne tego typu narzędzia:

Tworzenie lekcji z gotowych materiałów video:

Samodzielne nagrywanie materiałów video:

Miejsca z interesującym materiałem filmowym lub gotowe lekcje:

(Źródło: Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie