Spróbuj(cie) zrobić komiks

fot. domena publiczna - Pixabay.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Popularność komiksu nie maleje – od dziesięcioleci młodzi ludzie chętnie przeglądają i czytają komiksy. To jedna z tych form, za pomocą których można do uczniów stosunkowo łatwo trafić z edukacyjnym przekazem. Żyjemy w kulturze obrazkowej, coraz częściej komunikujemy się poprzez filmy, zdjęcia czy animowane GIFy - komiks z pewnością mógłby być szerzej wykorzystany w szkole na różnych zajęciach przedmiotowych. Nie tylko przez nauczyciela, ale i przez uczniów, na przykład jako forma pracy domowej czy zespołowej.

Fanem tej formy jest Bartłomiej Janicki, nauczyciel historii w Gimnazjum TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu i członek grupy Superbelfrzy. Wykorzystuje on komiks w nauczaniu historii i pozwala uczniom na kreatywne jego wykorzystanie. Pisaliśmy już wcześniej o jego pomysłach (O komiksach na lekcjach, Jak wykorzystać komiks w edukacji). W blogu Superbelfrów opublikował przekaz do nauczycieli właśnie w formacie krótkiej historyjki komiksowej (licencja CC-BY-SA). Zobaczmy:

W sieci znaleźć można kilka narzędzi TIK, które służą do tworzenia komiksowych historyjek. Oto kilka przydatnych narzędzi:

Pixton (oraz instrukcja w jęz. ang.

Toondoo (instrukcja w jęz. polskim)

Stripcreator (instrukcja w jęz. polskim)

Make beliefs comix (instrukcja w jęz. ang.)

Polecamy stosować komiks w różnych zadaniach i często.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie