Anatomia frazeologii

fot. Joanna Krzemińska

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pomysł, który opiszę poniżej, nie jest moim autorskim działaniem. Podpatrzyłam go u mojej koleżanki ze szkoły i zabrałam na swoje zajęcia. Sądzę, że atrakcyjność akcji zasługuje na to, by pokazać ją szerszemu gronu. Jestem przekonana, że i Wam się spodoba.

Anatomia związku frazeologicznego

Związki frazeologiczne to jeden z tych wdzięcznych tematów, które można omówić z uczniami na tysiąc sposobów. Zwykle skupiamy się wokół jakiegoś słowa przewodniego i wokół niego zbieramy frazeologizmy. Przy okazji omawiamy, jak metaforycznie można (i należy) rozumieć każdy ze zwrotów. Łatwo sobie wyobrazić mapę myśli skupioną na przykład wokół wyrazu “Głowa” (np. mieć dużo na głowie, mieć ciężką głowę, głowa komuś pęka czy mieć do czegoś głowę). Zwykle na moich zajęciach działaliśmy według takiego schematu, włączając pracę zespołową, dzieląc się hasłami- gniazdami, tworząc jak najobszerniejszy zbiór.

Tym razem jednak sprawy potoczyły się zgoła inaczej (choć właściwie skoncentrowaliśmy się również wokół jasno określonego tematu przewodniego). Postawiłam bowiem na interdyscyplinarność i w ramach mini projektu STEAM młodzi ludzie tworzyli wizualny słownik “ludzkich” frazeologizmów.

Frazeologiczny człowiek, czyli STEAMowiec

Zapytacie: o co w tym chodzi? A rzecz jest niezwykle prosta. Zaproponowałam, byśmy na własne potrzeby wykonali przekrojowy rysunek ludzkiego ciała, z umiejscowionymi odpowiednio narządami wewnętrznymi (choć później się okazało, że nie tylko one były dla nas istotne). Młodzi ludzie mogli tu korzystać z dowolnych źródeł (książek do biologii, ale również Internetu), ważne, aby stworzona postać pomieściła nie tylko serce, wątrobę czy płuca, ale również odpowiednio dobrane zwroty.

Kolejnym krokiem było wyszukanie takich związków frazeologicznych, które zawierają w sobie nazwy różnych części ciała. Stanowiło to dla uczniów nie lada wyzwanie i było źródłem nie jednego wybuchu śmiechu (szczególnie, gdy okazywało się, że niektóre zwroty “lądowały” na tyle plakatu, bo przecież można mieć wszystko w… czterech literach...). Wyszukane metafory trafiały na plakat, tak, by być w pobliżu odpowiedniego fragmentu ciała. Szybko okazało się, że niektóre elementy postaci były bardziej atrakcyjne językowo, niż inne. Taka to już jest anatomia frazeologii...

Teoria w parze z praktyką

Ostatni etap polegał na stworzeniu krótkiej historyjki, której bohaterem stawał się zaprojektowany przez zespoły jegomość. Nie muszę chyba dodawać, że tworząc kolejne zdania, należało wykorzystać słownictwo zebrane w trakcie projektu (by pokazać, że potrafi się go właściwie użyć). Muszę przyznać, że powstały prawdziwe perełki tryskające humorem. I dobrze!

W ramach podsumowania kolejne grupy prezentowały efekty własnej pracy. Dzieliły się nie tylko zbiorem zwrotów i wyrażeń, ale również opowieścią. Dzięki temu mieliśmy również szansę porozmawiać o tym, jakie są podobieństwa i różnice w kolejnych opracowaniach i z czego mogą one wynikać. Warto było dotrwać do tego momentu, zobaczyć wszystkie projekty i wysłuchać opowieści. Warto było postawić na człowieka!

 

Notka o autorce: Joanna Krzemińska jest nauczycielką języka polskiego w Szkołach Prywatnych "Mikron" w Łodzi. Prowadzi własny blog edukacyjny Zakręcony Belfer, w którym ukazał się niniejszy artykuł. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Licencja CC-BY.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...
Ci dorośli kiedyś chodzili do szkoły (niektórzy całkiem niedawno) i ktoś porozdawał im matury. Suger...
Sławomir napisał/a komentarz do Urządzimy młodym nowy, wspaniały świat
Ciekawa polemika. Zauważam, być może błędnie, kontrast między podejściem dialektycznym (Pana, Panie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie