Jak rozwijać myślenie matematyczne?

fot. Fundacja mBanku

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W świecie, w którym matematyka jest fundamentem wielu aspektów codziennego życia, kompetencja matematycznego myślenia jest niezbędna. To nie tylko umiejętność liczenia czy rozwiązywania skomplikowanych równań, ale przede wszystkim zdolność logicznego myślenia, analizy problemów i wyciągania wniosków. O tym, jak rozwijać myślenie matematyczne, mówią Joanna Świercz i Beata Skrzypiec podczas webinaru nr 1 w cyklu „Matematyka jest wszędzie” organizowanym przez Fundację Think i Fundację mBanku.

Matematyka znajduje zastosowanie nie tylko w szkole, ale jest obecna w wielu codziennych sytuacjach. Dzieci od najmłodszych lat obserwują, jak rodzice zarządzają domowymi finansami, robią zakupy czy planują budżet. Często dostają kieszonkowe, dzięki którym uczą się gospodarowania własnymi pieniędzmi. Pomagają też w gotowaniu, gdzie muszą zmierzyć odpowiednie ilości składników, lub planują z rodzicami bądź przyjaciółmi wakacje, co wymaga przemyślenia kosztów, czasu podróży, odległości do przebycia i wielu innych, mniejszych kwestii. Innymi słowy matematyka, a zatem i wyżej wymienione kompetencje, jest uniwersalna i obecna na każdym kroku.

Rozwijanie myślenia matematycznego u uczennic i uczniów już od najmłodszych lat jest kluczowe dla ich rozwoju i późniejszej zaradności w życiu – w ramach kolejnych etapów edukacji, później zaś w obszarze wykonywanego zawodu lub załatwiania codziennych spraw. Wczesne wprowadzenie dzieci w świat liczb i problemów matematycznych stymuluje ich kreatywność, ucząc jednocześnie logicznego myślenia i analizy. A przy tym stwarza przestrzeń do rozwijania ich talentów oraz zainteresowań.

Polecamy pierwszy z czterech webinarów, podczas którego doświadczone nauczycielki – Beata Skrzypiec (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piasku) i Joanna Świercz (Szkoła Podstawowa nr 31 w Opolu) – dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami na zajęciach matematycznych w klasach 1-3 SP oraz 4-8 SP.

Ten webinar pomoże Ci:

  • uporządkować wiedzę na temat rozwoju myślenia matematycznego u dzieci,
  • zebrać nowe pomysły na innowacyjne zadania matematyczne, które pobudzą umysły Twoich uczniów,
  • odkryć skuteczne metody wspierające rozwój matematyczny wśród młodszych uczniów.

Gdzie jeszcze szukać pomysłów?

Sięgnij po bezpłatnego ebooka „Matematyka jest wszędzie” wydanego przez Fundację mBanku. Znajdziesz go na stronie www.msilnia.pl. Książka nie jest typowym podręcznikiem, a korzystać mogą z niej nauczycielki, edukatorzy i rodzice. To zbiór inspiracji, który pokazuje matematykę w codziennym życiu, kulturze i naturze. Może przydać się zarówno w domu, jak i w szkole – podczas lekcji, kółek zainteresowań i realizacji projektów.

Uczysz w szkole podstawowej? Dowiedz się więcej o nowym programie Fundacji mBankumSilnia, dzięki któremu możesz zyskać grant dla swojej szkoły na realizację projektu bądź honorarium za scenariusz zajęć matematycznych. Nabór trwa do 7 maja 2024 r. Więcej przeczytasz na stronie programu.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...
Ci dorośli kiedyś chodzili do szkoły (niektórzy całkiem niedawno) i ktoś porozdawał im matury. Suger...
Sławomir napisał/a komentarz do Urządzimy młodym nowy, wspaniały świat
Ciekawa polemika. Zauważam, być może błędnie, kontrast między podejściem dialektycznym (Pana, Panie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie