Żyjemy w czasach gospodarczo bardzo niespokojnych. Patrząc na rosnące ceny, niepokojące doniesienia z Grecji, Węgier, czy Włoch i jednocześnie słuchając w mediach zapewnień, że jesteśmy nadal wspaniałą „zieloną wyspą“ na wzburzonym oceanie, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy nie warto – tak na wszelki wypadek – pouczyć trochę więcej młodzieży na temat gospodarki i rynku pracy, na który przecież nieuchronnie w końcu trafią.
Myślę, że warto w ramach różnych przedmiotów w szkole sięgać do materiałów poświęconych gospodarce i dodawać uczniom w ten sposób trochę wiedzy z życia wziętej, która może im się przydać. Aby jednak nauka ekonomii nie przerażała, a była przyjemnością, warto skorzystać z wielu ciekawych narzędzi edukacyjnych, których w Polsce akurat nie brakuje w obszarze edukacji ekonomicznej. Można do nich zaliczyć na przykład kursy e-learning w NBPortal.pl, filmy animowane Fundacji Nauka i Wiedza pt. Podstawowe pojęcia ekonomiczne, albo opracowany niedawno przez metodyków Ośrodka Rozwoju Edukacji przy współpracy z ekonomistami Forum Obywatelskiego Rozwoju pakiet scenariuszy lekcji, które powstały na bazie najlepszych komiksów i animacji, które zwyciężyły w III edycji konkursu zorganizowanego przez FOR i Bank Zachodni WBK w 2011 r. Honorowy Patronat nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej.
Dla nauczycieli przygotowano bezpłatny egzemplarz antologii z komiksami oraz płytę CD z komiksami w wersji do druku, animacjami i scenariuszami lekcji. Są one zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (wiedza o społeczeństwie i podstawy przedsiębiorczości). Wiele z tematów dotyczy spraw bardzo aktualnych, o których codziennie słyszymy w mediach:
- Z budżetu, czyli z naszych podatków - o absurdalnych wydatkach?
- Wydatki budżetowe - absurdalne czy niezbędne?
- Zadłużone państwa - u progu bankructwa?
- Korzystamy czy tracimy na integracji z Unią?
- Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej.
- Od czego zależeć będzie Twoja emerytura?
- Myślałeś o emeryturze?
- Dobre prawo to lepszy rozwój
- Co przeszkadza biznesowi?
- Państwo przyjazne dla przedsiębiorców?
Warto się zainteresować pakietem, choćby też z tego powodu, że komiks jest popularny wśród młodzieży, a pewnie niewiele lekcji realizowanych jest na podstawie czy w oparciu o lekturę komiksów. Więcej informacji na stronie Fundacji FOR.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)