Muzobus pojedzie w Polskę

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Urszula Dudziak, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz to tylko niektórzy ambasadorzy wakacyjnego, ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Muzykoteki Szkolnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego MUZOBUS, który odwiedzi miasta w całej Polsce i zaprosi do udziału w nowoczesnych warsztatach z zakresu edukacji muzycznej i twórczej pracy z dźwiękiem.(C) Narodowy Instytut Audiowizualny

Nauczyciele, edukatorzy, animatorzy, bibliotekarze i studenci kierunków pedagogicznych zainteresowani edukacją muzyczną z małych i średnich miast będą mieli szansę wziąć udział w letnim projekcie kształceniowym MUZOBUS, przygotowanym przez Muzykotekę Szkolną (www.muzykotekaszkolna.pl) i Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W szesnastu miastach w całej Polsce odbędą się jednodniowe, nowoczesne warsztaty pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu tzw. narzędzi TIK, a więc technologii informacyjno-komunikacyjnych, do montażu dźwięku, metod aktywizujących w nauczaniu muzyki czy podstaw rytmiki. Zajęcia dostarczą prostych narzędzi pozwalających w niestandardowy sposób pracować z dziećmi i młodzieżą, pokazując, że muzyka może kryć się wszędzie. Inspiracją do opracowania programu warsztatów był cykl filmów edukacyjnych w reż. Piotra Stasika, przygotowany dla Muzykoteki Szkolnej z udziałem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mini dokumenty pokazują jak w przyjemny i często odmienny od konwencjonalnej edukacji muzycznej sposób, można wprowadzić młodzież początkowo niechętną muzyce w jej intrygujący świat.

Młodzi nie tylko odwiedzają filharmonie, spotykają kompozytorów, poznają budowę instrumentów, wykonują również zaskakujące, tylko pozornie mało muzyczne zadania: z cyfrowymi dyktafonami wyruszają na ulice miast w poszukiwaniu codziennych, znajomych wszystkim dźwięków, z których jak się okaże powstać może prawdziwy utwór muzyczny.

Zakończenie warsztatów w ramach akcji MUZOBUS nie będzie jednak zakończeniem projektu. Nauczyciele i edukatorzy biorący udział w szkoleniu stworzą łącznie 16 mini-etiud muzycznych utkanych z dźwięków ich miast zmiksowanych z rozpoznawalnymi melodiami danego regionu. Etiudy zostaną wydane na płycie CD wyprodukowanej przez Piotra Waglewskiego (EMADE). Nagrania zostaną również naniesione na aplikację internetową „Muzyczna Mapa Polski” dostępną w portalu Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl).

Warsztaty dla edukatorów odbędą się w następujących miastach: Wieluniu 21.06, Żyrardowie 24.06, Chełmie 27.06, Suwałkach 01.07, Starachowicach 09.07, Tarnowie 10.07, Sanoku 11.07, Czechowicach-Dziedzicach 17.07, Opolu 18.07, Częstochowie 19.07, Malborku 25.07, Elblągu 26.07, Toruniu 02.08, Szczecinie 05.08, Gorzowie Wielkopolskim 06.08 oraz Legnicy 23.08.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Muzykoteki Szkolnej w zakładce MUZOBUS. Podczas warsztatów wykorzystywany będzie program do montażu dźwięku Audacity, który można bezpłatnie pobrać w internecie i wykorzystywać podczas pracy z uczniami.

Nauczyciele biorący udział w szkoleniu otrzymają certyfikat pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, który mogą przedstawić starając się o awans zawodowy.

Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się m.in.: Magdalena Kruszewska-Pulcyn - pedagog zajmująca się rytmiką i kształceniem słuchu dzieci, młodzieży i dorosłych; Izabela Miśkiewicz - absolwentka m.in. licznych szkoleń z zakresu edukacji muzycznej np. Międzynarodowego Seminarium Rytmiki Delacroze’a; Michał Górczyński - pedagog i instrumentalista, specjalizujący się w grze na klarnecie basowym; Krzysztof Cybulski - twórca niestandardowych narzędzi do przetwarzania dźwięku oraz obiektów i instalacji łączących dźwięk, sztuki wizualne i nowoczesną technologię czy Krzysztof Topolski - elektroakustyczny improwizator, autor prezentacji, wykładów i warsztatów poświęconych muzyce współczesnej i sztuce dźwięku.

To jednak nie wszystkie atrakcje jakie przygotowali organizatorzy projektu. Mieszkańcy wszystkich miast, do których zawita MUZOBUS, przede wszystkim dzieci, młodzież i ich opiekunowie, będą mogli wybrać się do plenerowego kina by wraz z bohaterami filmów Muzykoteki Szkolnej odbyć inspirującą wyprawę w świat sal koncertowych, brzmienia instrumentów oraz na ulice miasta, by i tam odnaleźć i tworzyć muzykę - na szklanych przedmiotach czy kołach od roweru. Dużą atrakcją będzie też możliwość zdigitalizowania prywatnych kaset magnetofonowych, zawierających własne składanki z ulubionymi utworami czy udawane audycje radiowe. Każdy kto przyniesie swoje nagrania będzie mógł po chwili otrzymać je na nośniku cyfrowym - płycie CD.

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Muzykoteka Szkolna oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Partnerami akcji MUZOBUS są: Program 1 Polskiego Radia, Young Digital Planet, IBM oraz Studio Miniatur Filmowych. Lokalnymi partnerami MUZOBUSA są instytucje samorządowe oraz instytucje kultury. Ambasadorami projektu zostali: Urszula Dudziak, Artur Rojek, Paula i Karol, Dorota Miśkiewicz i Kasia Stankiewicz.

(Źródło: Narodowy Instytut Audiowizualny)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie