Ożyw smartfona w Europejskim Tygodniu Języków

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z tajemniczymi, kwadratowymi kodami. Kody QR (Quick Response) są wszędzie. Na wizytówkach, etykietach produktów, billboardach, w gazetach, w materiałach drukowanych. Są jak zagadka, jak obietnica otrzymania niespodzianki, jak brama, za którą można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji. 26 września - w Europejskim Dniu Języków chcemy przekroczyć tą bramę razem z naszymi uczniami. Tym samym – chcemy zachęcić każdego: bądź nowoczesny, korzystaj z kodów QR! Posiadasz smartfon lub tablet? Wykorzystaj go w pełni!fot. fotolia.com

Podróż do krainy kodów rozpoczynamy od pobrania specjalnej aplikacji. To nasz klucz do tajemniczych wrót. Z jej pomocą zmienimy nasze mobilne urządzenie w skaner kodów QR. W sieci jest ich bardzo wiele. Ważne, aby na dzień lub dwa przed rozwieszeniem kodów na szkolnych korytarzach lub w klasie, poprosić uczniów o wcześniejsze pobranie i zainstalowanie tych darmowych aplikacji na telefonach lub tabletach. Jeśli dysponujecie ogólnodostępną siecią WiFi w szkole, uczniowie mogą pobrać je nawet na chwilę przed rozpoczęciem skanowania.

Aplikacje na Android

QR Droid Private

QR SKANER

Aplikacje na iPada/iPhone’a

Qrafter

QR Code Reader and Scanner

Po zainstalowaniu wybranego czytnika możemy śmiało wkroczyć do świata magicznych kwadracików. Miała być niespodzianka na trwający od 23 do 27 września Europejski Tydzień Języków? I jest! Super zestaw kodów QR do wykorzystania z uczniami w szkole. Doskonałe źródło sprawdzonych aplikacji i linków do stron www do nauki języka angielskiego. Szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa? Wybierz poziom, wytnij kody, a następnie rozmieść je w swojej szkole. Wspaniała przygoda z kodami QR i angielskim. Nawet jeśli sam nie używasz smartfona, zrób eksperyment. Wydrukuj kody, potnij je i rozwieś w szkole – zobaczysz, co będą robili uczniowie. Może warto do nich dołączyć?

Superbelfrzy przygotowali dla Was gotowe zestawy kodów, prowadzących do sprawdzonych w praktyce darmowych materiałów, dzięki którym Wasi uczniowie zamienią swoje smartfony i tablety w narzędzia przydatne w poznawaniu języków obcych. Osobny zestaw przeznaczony jest dla szkoły podstawowej, a osobny dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy z zestawów składa się z kodów QR z linkami do stron internetowych przydatnych w nauce języka angielskiego, kodów z linkami do pobrania darmowych aplikacji językowych na smartfon/tablet z systemem Android oraz kodów z linkami do filmików na Youtube odpowiednich do danego poziomu edukacji. Dodatkowo dla liceów przygotowaliśmy stronę z kodami prowadzącymi do filmików z praktycznymi poradami do matury z języka angielskiego.

Powodzenia na szlakach nauki języka angielskiego z wykorzystaniem darmowych zasobów Internetu!

Zestawy kodów QR

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – KODY QR (szkoła podstawowa)

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – KODY QR (gimnazjum, ponadgimnazjalna)

Notka o autorach: Agnieszka Kubiak - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Administratorka szkolnej strony internetowej. Szkolna koordynatorka projektów eTwinning, Comenius, Szkoła z klasą 2.0. Pasjonatka nowych technologii, szczególnie narzędzi internetowych przydatnych w pracy dydaktycznej z dziećmi. Należy do Superbelfrów RP.

Marcin Zaród - anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Jeden z pomysłodawców tarnowskiej Fabryki Przyszłości. Latarnik Polski Cyfrowej. Szkolny koordynator projektu Szkoła z klasą 2.0. Entuzjasta nowoczesnych technologii. Należy do Superbelfrów RP.

Artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA. 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Marcin Polak napisał/a komentarz do Nauczanie z technologią w tle
Dużo problemów wynika z tego, że szkoły często kupują bez długofalowego planu, byle co - to, co im w...
Gość napisał/a komentarz do Uczenie się metodą uczniowskiego eksperymentu
bardzo fachowo i przystępnie wyłożony temat, brawo!
Ppp napisał/a komentarz do Pomysł na lekcję wychowawczą
Pomysł ciekawy, ale proponuję teraz obliczyć PRAWDOPODOBIEŃSTWO trwałego wcielenia w życiu tego, co ...
Maciej M Sysło napisał/a komentarz do Czy projekt to dobra forma uczenia się?
Poniższy fragment pochodzi z mojej pracy "Przyszłość Laboratorium", która ukazała się w czasopiśmie ...
Ppp napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Najpierw należało przypomnieć i scharakteryzować style nauki - wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy. Po...
Lech Mankiewicz napisał/a komentarz do Kilka wskazówek, jak się uczyć
Bardzo ważna uwaga, choć mam wrażenie, że analiza nie jest do końca kompletna. Dlaczego? Taka techni...
To Stowarzyszenie Umarłych Statutów podaje nieprawdę. Art. 99 ustawy Prawo oświatowe umożliwia wprow...
Książka „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” nie jest autorstwa Martina Seligmana, lecz D...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie