Dla nauczycieli otwartych na świat

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pojęcie edukacji globalnej zyskuje na popularności w szkołach. Treści z zakresu edukacji globalnej włączone zostały do obowiązującej od 2009 roku podstawie programowej, nauczyciele zainteresowani tą tematyką nadal jednak potrzebują wsparcia w postaci odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Fundacja Edukacja dla Demokracji wychodząc naprzeciw tym potrzebom stworzyła miejsce w sieci, gdzie znajdą oni rzetelne, dobrej jakości materiały edukacyjne, precyzyjnie dobrane do ich zapotrzebowania – bazę zasobów edukacyjnych www.e-globalna.edu.pl.fot. sxc.hu

Tematy takie jak prawa człowieka, ochrona klimatu i zasobów naturalnych, zrównoważony rozwój, odpowiedzialna konsumpcja czy edukacja międzykulturowa – to wiedza niezbędna, aby w sieci globalnych współzależności się odnaleźć. Przekonanie to znalazło swoje odzwierciedlenie w nowej podstawie programowej nauczania, które weszła w życie w 2009 r. i w znacznym stopniu uwzględnia treści z zakresu edukacji globalnej.

Niestety, chcąc w ciekawe sposób realizować tematy z zakresu edukacji globalnej nauczyciele często mają problem z wyszukaniem odpowiednich materiałów i przygotowaniem zajęć. Materiałów dla edukacji globalnej powstało w ostatnich latach wiele, jednak tylko nieliczne z nich są dobrze wyeksponowane na stronach domowych ich twórców. Dla potencjalnych użytkowników problemem jest też rozproszenie źródeł i formatów materiałów. Wiele z nich nie ma odniesienia do podstawy programowej, co utrudnia wykorzystanie ich w szkole w ramach realizowanego programu nauczania.

Fundacja Edukacja dla Demokracji postawiła sobie za cel zebrać dobre jakościowo materiały pod jednym adresem w sieci. Materiały mają ujednoliconą formę i w czytelny dla użytkownika strony podzielone są na zasadniczy scenariusz i materiały dodatkowe, które nauczyciel może łączyć wedle potrzeb i uznania. W bazie opublikowane są wyselekcjonowane materiały wydane przez różne organizacje pozarządowe, z podziałem na etapu edukacyjne i przedmioty. Użytkownik może zasoby sortować również pod kątem wybranych regionów świata lub interesujących go obszarów tematycznych. Wyjątkowość bazy E-globalna polega na tym, że wybrane przez nauczyciela materiały może on zapisać w formacie pdf i stworzony w ten sposób podręcznik – wydrukować.

W prosty i przystępny sposób wyjaśnia sposób użytkowania bazy E-globalna poniższy spot promocyjny:

E-globalna - spot promocyjny from Fundacja Edukacja dla Demokracji on Vimeo.

Z uwagi na specyfikę wybranych materiałów baza skierowana jest w głównej mierze do nauczycieli (stąd scenariusze mają bezpośrednie odniesienie do podstawy programowej), ale mogą być również wykorzystywane przez animatorów edukacji nieformalnej.

Repozytorium E-globalna powstało w ramach projektu „E-globalna – elektroniczne repozytorium materiałów edukacyjnych z zakresu edukacji globalnej” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013r.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie