Jak nie kupować kota w worku?

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

15 marca to w kalendarzu edukacyjnym Światowy Dzień Praw Konsumenta, który w Unii Europejskiej jest też obchodzony pod hasłem Europejskiego Dnia Konsumenta. Wszyscy jesteśmy konsumentami, ale nie wszyscy mamy świadomość praw przysługującym konsumentom podczas zawierania umów kupna-sprzedaży i korzystania z usług na rynku. Z badań europejskiego urzędu statystycznego (Eurostatu) wynika, że w większości krajów Unii Europejskiej świadomość konsumencka jest wciąż bardzo niska.fot. Fotolia.com

Pomysłem na poprawę sytuacji może być edukacja konsumencka na różnych przedmiotach szkolnych. Komisja Europejska uznała, że kluczową rolę w edukacji konsumenckiej pełnią nauczyciele. Dlatego Komisja Europejska uruchomiła i rozwija portal społecznościowy dla nauczycieli www.ConsumerClassroom.eu, który jest ogólnoeuropejską i wielojęzyczną platformą wsparcia nauczycieli w realizacji zajęć szkolnych z młodymi konsumentami. Zgromadzono w nim zasoby edukacyjne wokół szeroko rozumianej tematyki konsumenckiej, obejmującej ponad 10 obszarów, w tym prawa konsumenta, finanse osobiste, zdrowe odżywianie, zrównoważoną konsumpcję, edukację medialną. Dostępne są one również w języku polskim, umożliwiając natychmiastowe skorzystanie z nich podczas lekcji. Nauczycielom stworzono możliwość zorganizowania lekcji online i udostępniania jej uczniom („Moja klasa“). 

Narzekamy, że szkoły są mało praktyczne. W tej dziedzinie akurat możemy przekazywać uczniom wiele wiedzy praktycznej i potrzebnej w życiu. Edukację konsumencką zalicza się zagadnień interdyscyplinarnym. W Polsce w podstawie programowej w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej nie ma osobnego przedmiotu, ale wątki dotyczące konsumentów pojawiają się w kilku przedmiotach, m. in. na wiedzy o społeczeństwie, matematyce, języku obcym, biologii, podstawach przedsiębiorczości. Można tę tematykę omawiać także na innych zajęciach – warto już w szkole uczyć uczniów, jak nie kupować „kota w worku“, albo co z tym „kotem“ zrobić, jeśli kupiliśmy, ale nam się nie spodobał. Z całą pewnością taka wiedza przyda się także nauczycielom.

Zaletą Consumer Classroom jest też możliwość współpracy ze szkołami z innych krajów UE. Można łatwo nawiązać kontakt dzięki forum nauczycieli i tworzyć wspólne projekty międzyszkolne. Mimo członkostwa w Unii, polskie szkoły wciąż zbyt mało uczestniczą we współpracy międzynarodowej, chociaż mają możliwość łatwego nawiązywania kontaktów, a także pozyskania wsparcia na projekty z funduszy europejskich.

Okazją do włączenia się we współpracę europejską może być również ogólnoeuropejski konkurs międzyszkolny ogłoszony przez Consumer Classroom, w którym uczniowie mogą przygotować pracę na temat zakupów internetowych. Termin zgłaszania prac upływa 2 kwietnia, warto chyba spróbować coś przygotować.

“Konsumenci to, z definicji, my wszyscy. Jest to największa grupa ekonomiczna, mająca wpływ i równocześnie poddana wpływom niemal każdej publicznej i prywatnej decyzji ekonomicznej. Mimo to, jest to jedyna ważna grupa (...), której opinie są rzadko brane pod uwagę.” – mówił w 1962 r. Prezydent John F. Kennedy, który jako pierwszy sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów:

 • do rzetelnej informacji,
 • do bezpieczeństwa,
 • do wyboru,
 • do bycia wysłuchanym (prawo do reprezentacji).

W rocznicę tego pamiętnego wystąpienia w dniu 15 marca corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta. W Warszawie w obchody tego święta włącza się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Stowarzyszenie Konsumentów Polskich organizuje Targi Wiedzy Konsumenckiej. Warto poznać nasze prawa. Zapraszamy!

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczynski
  A czy w kalendarzu nie zabraknie Dnia Kreacji Szczęścia Gadaniem o Nim? Trenując mięśnie twarzy popr...
 • Written by Robert Raczyński
  "Wszystko to prawda, tylko... " jest to trzecia prawda w ujęciu tischnerowskim ;) i na takiej prawdzie...
 • Written by Ppp
  Wszystko to prawda, tylko... Kto poucza i ocenia innych, sam musi być czysty! Skoro szkoła poucza i ...
 • Written by Robert Raczyński
  [...] obecnie bardziej niż kiedykolwiek życie wymaga od wszystkich członków społeczeństwa umiejętnoś...
 • Written by Jan
  Popyt na wiedzę faktycznie jest coraz bardziej ograniczony i nie będzie żadnego runięcia z hukiem - ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie