Edukacja obywatelska na Wiejskiej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Demokracji młodzież powinna uczyć się już w szkole, ale edukacja obywatelska nie może polegać wyłącznie na zgłębianiu teorii. Społeczeństwo obywatelskie w Polsce wciąż jeszcze kuleje ze względu na małą aktywność obywateli w organizacji życia społecznego i niskie uczestnictwo w wyborach. Jedną z okazji do poznania mechanizmów demokracji jest udział w specjalnej sesji plenarnej Sejmu RP w dniu 1 czerwca.fot. domena publiczna

Rok 2014 jest połączeniem szczególnych dla Polski rocznic i wydarzeń: 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku, 10-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego. To idealny moment na zadanie pytania, o to, czym demokracja jest obecnie? Jak w czasie tych ostatnich dwudziestu lat kształtowały się postawy młodych Polaków? Czy są przygotowani do zmian i wyzwań, które się przed nimi pojawiają?

Serdecznie zapraszamy uczniów i uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w rekrutacji do XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem przewodnim tegorocznej sesji są „Wybory parlamentarne”. 

Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Projekt ma na celu zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi, zmotywowanie uczniów i uczennic do przeprowadzenia debat z udziałem innych uczniów i uczennic, nauczycieli, dyrekcji i osób ze społeczności lokalnej. Celem projektu jest również przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom pracy Sejmu RP i procesu legislacyjnego.

W ramach projektu uczniowie i uczennice mają za zadanie przeprowadzenie debat związanych z aktywnością społeczną i wyborczą młodych ludzi. Zespoły uczniowskie, które przeprowadzą najciekawsze debaty, zostaną zaproszone do udziału w XX sesji Sejmu Dzieci
i Młodzieży 1 czerwca 2014 roku w Warszawie, żeby debatować o tym, jak młodzi ludzie mogą być impulsem do zmian na rzecz zwiększania aktywności społecznej i wyborczej młodych ludzi.

XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - fot. K. Białoskórski

Do udziału w projekcie mogą się zgłaszać dwuosobowe zespoły uczniów i uczennic z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na platformie www.sdim.ceo.org.pl do dnia 30 marca 2014 roku. Zachęcamy do szybkiej rejestracji, która pozwoli uczniom na wzięcie udziały w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach wprowadzających.

Więcej informacji o projekcie, regulamin wyłaniania uczestników i uczestniczek, harmonogram, a także materiały pomocnicze są dostępne na stronie projektu: www.ceo.org.pl/sejmmlodziezy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: CEO

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie