Znajdź sposób na szkołę z klasą!

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Drodzy nauczyciele i nauczycielki, zastanawiacie się, jak zachęcać uczniów do czytania, jak rozwijać ich kreatywność i zdolność do krytycznego myślenia? Chcielibyście rozbudzić w swoich podopiecznych pasję odkrywania? Nie wiecie, jak mądrze wykorzystywać nowe technologie podczas lekcji? Mamy na to sposób!fot. Fotolia.com

Od 2002 roku razem z ośmioma tysiącami placówek edukacyjnych staramy się, żeby szkoła była miejscem ciekawej i mądrej edukacji, żeby uczniowie chcieli i lubili się uczyć, a nauczyciele chcieli i lubili nauczać. Chcielibyście do nas dołączyć? Zapraszamy! Właśnie trwa rekrutacja do V edycji Szkoły z Klasą 2.0, prowadzonej pod hasłem „Czytamy i odkrywamy”.

Tegoroczna edycja prowadzona jest pod hasłem „Czytamy i odkrywamy”. Naszym celem jest sprawić, by uczniowie czytali ze zrozumieniem, a nie przedzierali się przez tekst najeżony informacjami, zasypiali nad naukowym wywodem albo omiatali wzrokiem wykres czy ilustrację w gazecie. Czytać ze zrozumieniem to rozbudzić w sobie pasję do literatury, zaangażować się intelektualnie i emocjonalnie w tekst, twórczo go podsumować (także krytycznie) i wyciągnąć wnioski, m.in. czego jeszcze warto by się dowiedzieć. Takie czytanie jest i przyjemniejsze i skuteczniejsze - lepiej rozumiemy, lepiej zapamiętujemy.

A co z odkrywaniem? Chcielibyśmy porzucić podającą metodę nauczania, formę wykładu, odejść do anachronicznej formuły postrzegania nauczyciela jako źródła wiedzy. Marzymy, żeby szkoła była miejscem, gdzie nauka jest ciekawą przygodą i twórczym, aktywnym odkrywaniem. By uczniowie badali, eksperymentowali i sami dochodzili do wniosków, a nauczyciel był przewodnikiem pomagającym myśleć krytycznie i rozwiązywać problemy. Nasi uczestnicy budują terrarium, żeby zobaczyć co robi pod ziemią dżdżownica, konstruują deszczomierz, by sprawdzić ile wody spada na nich w trakcie deszczu, przez eksperyment sprawdzają czy w coli zero faktycznie nie ma cukru, odkrywają tajemnice i historie swoich miejscowości.

W Szkole z Klasą 2.0 udowadniamy, że komputery, Internet, komórki wcale nie ograniczają samodzielnego myślenia i twórczości, ale oferują uczniom ciekawe aplikacje, dzięki którym mogą zbadać, zaobserwować i zapamiętać. Najciekawsze pomysły wykorzystania nowych technologii przez uczniów prezentujemy co roku na Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0, który jest podsumowaniem całorocznych działań szkół w programie.

Relacja z Ogólnopolskiego Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0:

Dzięki zmianie podejścia i sposobu nauczania: „wiele dzieci odkryło siebie, swoje możliwości, w które wcześniej nie wierzyły” (Elżbieta Chermier - Ciemińska, Szkoła Podstawowa nr 23 w Gdyni), a „uczniowie, którzy na co dzień nie wykazują większej aktywności w zaproponowanej metodzie pracy mogli się spełnić, w czasie lekcji miło mnie zaskakiwali, wykonali zadania poprawnie, dając więcej niż się spodziewałam” (Anna Jankowska, Szkoła Podstawowa w Nowych Zdunach).

Więcej o programie, jego zasadach i zadaniach dla szkół na stronie www.szkolazklasa.pl.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie