Porozmawiajmy o naszej szkole…

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Koniec roku szkolnego - wiele osób zapewne marzy o tym, aby na chwilę zapomnieć o szkole. Ale z drugiej strony zaczyna się dobry czas do tego, aby się zastanawiać, co w niej można zmienić na lepsze już od września. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchamia szeroką debatę na temat przyszłości polskiej edukacji i prezentuje portal Nasza Edukacja. Zachęcamy do odwiedzania portalu i wypowiedzi.Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej - portal Nasza Edukacja

„Nauczyciele, rodzice, uczniowie, samorządowcy, przedstawiciele trzeciego sektora – wszystkich Was zachęcamy do wzięcia udziału w debacie o przyszłości polskiej edukacji. To dla Was uruchamiamy portal Nasz Edukacja” – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska. – „Zależy nam, aby wszyscy, którzy tworzą szkołę bądź na sercu leży im przyszłość naszej edukacji, wzięli udział w tej ogólnopolskiej dyskusji.” – dodaje szefowa MEN.

Portal Nasza Edukacja to miejsce, gdzie mogą skonfrontować się różne głosy, osoby o różnych poglądach. Toczone tam dyskusje, ich efekty wypracują program III Kongresu Polskiej Edukacji, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (29-30.08) w Katowicach.

„Wiele nas różni, ale i wiele łączy. Jedni są zwolennikami np. oceny opisowej, inni mówią: po co nam to? Jedni chcą większego udziału rodziców w życiu szkoły, drudzy – woleliby go minimalizować. Dlaczego się o to nie „pokłócić”? Właśnie po to stworzyliśmy tę platformę wymiany myśli i poglądów.” – tłumaczy minister edukacji. – „To nie tylko portal. To miejsce dyskusji wirtualnej i realnej. Nasz cel to zbliżyć do siebie najważniejsze środowiska, które tworzą szkołę: nauczycieli, rodziców, uczniów, samorządy.” – dodaje Kluzik-Rostkowska.

W dyskusji będziemy szukać obszarów i postulatów, które łączą wszystkie te środowiska, coś na czym można budować.

Użytkownicy mogą angażować się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wzięcie udziału w organizowanych na portalu debatach.

W tej chwili wyodrębniliśmy dziewięć tematów takich dyskusji:

  1. Jak budować dobrą współpracę rodziców z nauczycielami?
  2. Po co nam oceny?
  3. Jak, nie zamykając szkół, odpowiedzieć na malejącą liczbę uczniów?
  4. Jak mądrze korzystać z technologii w szkole?
  5. Dlaczego przez ponad 100 lat nie zmieniliśmy modelu szkoły?
  6. Jakiej szkoły chcemy w XXI wieku?
  7. Dobry dyrektor, czyli jaki?
  8. Co to znaczy dobry nauczyciel?
  9. Jakich umiejętności potrzebuje absolwent wchodzący w dorosłe życie?

Katalog debat nie jest zamknięty. Użytkownicy mogą sami proponować kolejne tematy. „Nie chcemy sami decydować, że zaproponowane przez nas tematy są najważniejsze.” – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. „Liczymy na duże zaangażowanie wszystkich grup i zachęcamy do niego.” – dodaje szefowa MEN.

Portal Nasza Edukacja oferuje użytkownikom możliwość różnorodnego zaangażowania. Interakcje z innymi użytkownikami możliwe będą poprzez udział w debatach i ankietach. Portal umożliwi też poznawanie najlepszych oddolnych inicjatyw zmieniających edukację z całej Polski i świata oraz lekturę wartościowych publikacji, badań i przewodników na temat oświaty. Co więcej, każdy z użytkowników portalu będzie mógł proponować nie tylko tematy debat, ale i ankiet, przykładów wartościowych inicjatyw oraz publikacji.

Aby wziąć udział w dyskusji trzeba się zalogować, aby portal przeglądać – nie.

Opcja „Zagłosuj” daje możliwość wypełnienia ankiety, a tym samym wyrażenia opinii na wiele tematów dotyczących edukacji.

Portal jest częścią większego projektu Nasza Edukacja, mającego na celu zaangażowanie społeczeństwa w rozmowę o polskich szkołach. Powstał w wyniku prac Zespołu ds. Strategii przy Minister Edukacji Narodowej, we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych.

Dyskusje w ramach projektu Nasza Edukacja wspierać będzie zespół moderatorów, składający się z przedstawicieli trzeciego sektora, praktyków oraz ekspertów w obszarze edukacji.

Nasza Edukacja jest już w mediach społecznościowych! Znajdziesz ją na Facebooku i Twitterze.

(źródło: Departament Promocji i Informacji MEN)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie