W województwie dolnośląskim nauczycielka zaklejała dzieciom usta taśmą. W jednym z przedszkoli nauczycielka nie zareagowała na siniaki u 4-latka, niedługo potem dziecko trafiło do szpitala ponownie pobite przez matkę. Te wydarzenia mają wspólny mianownik – krzywdzenie dzieci i brak reakcji ze strony dorosłych. Nie doszłoby do nich, gdyby dzieci, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice znali symptomy przemocy i sposób postępowania w ich przypadku.
Interwencja podjęta w odpowiednim momencie daje szanse ochrony dziecka przed traumatycznymi doświadczeniami. Rola placówek edukacyjnych jest w tym nie do przecenienia.
Przykładem działań podejmowanych, by zmienić sytuację krzywdzonych dzieci jest Program Chronimy Dzieci, który istnieje po to, by w placówkach edukacyjnych, dzieci były chronione przed przemocą. W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” realizuje go Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Fundacją Orange i Fundacją Energa.
Standardy są zbiorem zasad, które pomagają tworzyć przyjazne i bezpieczne warunki w szkołach, przedszkolach i innych placówkach, w których przebywają dzieci. W placówce, która spełnia standardy:
- nie pracują osoby mogące zagrażać dzieciom,
- wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznać symptomy krzywdzenia dziecka oraz podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone,
- wszystkie dzieci dowiadują się jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi, rówieśnikami w świecie realnym i internecie,
- wszystkie dzieci mają dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach,
- rodzice dowiadują się jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć zasad bezpieczeństwa.
Pierwszym krokiem, by dołączyć do programu jest rejestracja placówki w portalu www.chronimydzieci.pl oraz wypełnienie autoewaluacji. Następnie placówka otrzymuje konkretny plan działania, dopasowany do jej potrzeb, który może wdrożyć w dogodnym dla siebie czasie. Szczegółowy plan ustalany jest z dyrekcją, a może realizować go np. korzystając z bezpłatnej oferty szkoleń dostępnych na platformie edukacja.fdn.pl. Po zrealizowaniu wszystkich standardów placówka wysyła raport i wnosi o przyznanie Certyfikatu Chronimy Dzieci. Certyfikat przyznawany jest na okres jednego roku z możliwością przedłużenia.
Więcej informacji na stronie: www.chronimydzieci.pl.
(Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje)