Historia naturalna - podróż w czasie z Google

fot. Google

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dzięki współpracy Google i 59 największych instytucji historii naturalnej z całego świata internauci mogą teraz stanąć oko w oko z gigantycznymi mieszkańcami parku jurajskiego i zobaczyć spektakularne kolekcje dostępne w jednym miejscu. Jak na razie narracja jest po angielsku, ale nie powinno to nas odstraszać - w końcu większość "mieszkańców" doskonale zwizualizowano, a niektórych nawet "ożywiono" na ekranie komputera.

Uruchomiony właśnie interaktywny projekt Natural History wykorzystuje najnowsze technologie, aby nadać nowe, wirtualne życie prehistorycznym zwierzętom i opowiedzieć fascynującą historię ewolucji naszej planety na przestrzeni miliardów lat. Efektem współpracy Google z instytucjami przyrodniczymi z 15 krajów jest ponad sto interaktywnych opowieści złożonych z ponad 300 000 zdjęć, filmów i innych dokumentów.

Dzięki wideo 360 stopni użytkownicy będą mogli stanąć oko w oko z dinozaurami i zobaczyć, jak żyły te zagadkowe zwierzęta. Panoramiczne zdjęcia Street View pozwalają swobodnie spacerować po ponad 50 muzeach i centrach natury z Brazylii, Japonii, Włoch, Australii czy Stanów Zjednoczonych. Wystarczy kilka kliknięć, by zobaczyć m.in. znane i lubiane miejsca Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie i w Londynie czy Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Odwiedzający wirtualne kolekcje będą mogli śledzić ponad sto fascynujących opowieści związanych z dinozaurami, ale także poznać wiele gatunków roślin, zwierząt i owadów.

Miłośnicy dinozaurów będą mieli okazję zobaczyć również 30 niemal kompletnych szkieletów Iguanodonów z Królewskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych Belgii, do którego ściągają turyści
z całego świata. Wśród wielu zbiorów można trafić także na zdjęcia rzadkich zwierząt i podziwiać je w najmniejszych detalach, np. niesamowity kołnierz jaszczurki agamowatej (widoczny na początku artykułu), ostre kolce jeżozwierza afrykańskiego czy osadzone na długich szypułkach oczy muchówek.

Zdjęcia w gigapikselowej rozdzielczości umożliwiają dodatkowo obejrzenie skamieniałości ― niemal jak pod lupą. Internauci mogą również zobaczyć wiele ciekawych wywiadów z archeologami oraz poznać ich pracę od kuchni ― w sekcji wideo czeka na nich ponad 240 filmów.

Technologiczne innowacje pomagają pokazać magię legendarnych muzeów i dają każdemu szansę na ponowne poznanie historii i ewolucji naszej planety oraz środowiska w całym jego bogactwie. Uruchomiony dziś projekt jest dostępny za darmo w sieci, ale również mobilnie za pośrednictwem nowej aplikacji Google Arts&Culture na urządzenia z systemami iOS i Android. Wszystkie materiały 360 stopni można oglądać na YouTube.

 

(Źródło: Google)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie