Bądź kumplem i nie dokuczaj

fot. Cartoon Network

Narzędzia
Typografia

Wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądź kumplem, nie dokuczaj” organizowanej przez Cartoon Network. W tym roku twarzą akcji został piłkarz reprezentacji Polski - Jakub Błaszczykowski, który zachęca dzieci do gry fair play i propaguje koleżeńskie zachowania. Kampania pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka ma pomóc najmłodszym, rodzicom i nauczycielom radzić sobie z problemem dokuczania.

Coraz więcej dzieci doświadcza dokuczania w szkole i poza nią. Najmłodsi szukają wtedy pomocy w różnych miejscach, m.in. dzwoniąc na numer Telefonu Zaufania. W ubiegłym roku, spośród 116 tys. połączeń, co dziewiąta rozmowa dotyczyła właśnie tego problemu. "Dzieci, najczęściej zgłaszały nam sytuacje związane z obgadywaniem, przezywaniem, wyśmiewaniem, czy izolowaniem z grupy. Do dokuczania może dochodzić nie tylko w klasie i szkole, ale także po zajęciach lekcyjnych – zjawisko to nie dotyczy konkretnego miejsca, a zachowań dzieci" – wyjaśnia Lucyna Kicińska, koordynatorka Programu Pomocy Telefonicznej z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest partnerem kampanii organizowanej przez Cartoon Network.

"Dokuczanie to poważny, powszechny problem. Bardzo ważne, by od początku uczyć dzieci gry fair play i ogromną rolę odgrywamy tutaj my, rodzice. To z domu dzieci wynoszą najważniejsze wzorce, dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli ich wrażliwości na krzywdę innych. „Bądź kumplem, nie dokuczaj” to akcja, która nie tylko propaguje koleżeńskie zachowania, ale też podpowiada dzieciom i dorosłym, jak radzić sobie z problemem i gdzie szukać pomocy" – podkreśla Jakub Błaszczykowski.

Jak co roku, na specjalnej stronie internetowej http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl dzieci i rodzice mogą znaleźć nowe, ciekawe filmy i materiały przygotowane przez ekspertów, które pomogą im radzić sobie z problemem dokuczania. Nowości przygotowano także dla nauczycieli – oprócz scenariuszy lekcji dla klas I-III i IV-VI czekają na nich propozycje całorocznych zabaw wspierających koleżeńskie zachowania oraz opracowany przez psychologów poradnik „Jak reagować na dokuczanie w klasie”.

W ramach kampanii Cartoon Network ogłasza także konkurs dla klas szkół podstawowych pt. „Bądź kumplem”. Zadanie polega na przygotowaniu pod kierownictwem nauczyciela ciekawej pracy zbiorowej, która będzie przedstawiała koleżeńskie zachowania wśród uczniów. Do wygrania m.in. tablica interaktywna, koszulki z autografem Jakuba Błaszczykowskiego i plecaki. Termin nadsyłania prac upływa 22 maja 2017. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie kampanii.

Wszystkie dzieci, które są ofiarami dokuczania, mogą szukać pomocy dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Infolinia czynna jest codziennie od godz. 12 do godz. 22. Najmłodsi mogą również skorzystać z pomocy online, która dostępna jest przez całą dobę na www.116111.pl/napisz. Z kolei dla rodziców i osób z otoczenia działa infolinia pod numerem 800 100 100.

Akcja „Bądź kumplem nie dokuczaj” jest wsparta działaniami w mediach społecznościowych oraz ogólnopolską kampanią. Na antenie Cartoon Network, w wybranych kanałach platformy nc+, a także w sieci kin Multikino i Cinema City emitowany będzie spot z udziałem Jakuba Błaszczykowskiego. Jednym z patronów medialnych kampanii jest Edunews.pl.

 

(Źródło: Turner Broadcasting System Polska)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie