MegaMisja i #SuperKoderzy zapraszają uczniów do przygody z cyfrowym światem

fot. Fundacja Orange - Alicja Szulc

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wczoraj ruszyła rekrutacja do dwóch bezpłatnych programów edukacyjnych Fundacji Orange skierowanych do szkół podstawowych: MegaMisja i #SuperKoderzy. Nauczyciele i uczniowie z całej Polski mają szansę poszerzyć grono blisko 800 szkół, które od 3 lat wykorzystują nowoczesne scenariusze lekcji wprowadzające najmłodszych w tajniki technologii. Programy zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pod wpływem nowych technologii otaczający nas świat ulega dynamicznym zmianom, a umiejętne posługiwanie się internetem jest niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Korzystanie z sieci już dawno przestało być domeną dorosłych. Szacuje się, że co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7 do 12 lat (Megaplanet PBI/Gemius, 2015). Jednocześnie, nasze życie jest coraz bardziej zautomatyzowane i na rynku pracy zaczynają dominować zawody związane z wykorzystywaniem kompetencji IT. Stawia to przed społeczeństwem liczne wyzwania, m.in. z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego najmłodszych oraz dostosowania edukacji do zmian na rynku pracy. Fundacja Orange od 13 lat edukuje jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii. Dlatego prowadzi MegaMisję i #SuperKoderów – dwa programy, które są odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość.

Program MegaMisja został stworzony z myślą o uczniach klas 1-3. Daje on solidną bazę cyfrowej edukacji. W trakcie zajęć dzieci uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, jak unikać niebezpieczeństw w sieci, jak znaleźć wiarygodne informacje, tworzyć i edytować proste grafiki, dźwięki i filmy. Mechanizm MegaMisji zakłada zarówno zajęcia z wykorzystaniem tabletów jak i pracę grupową, np. wspólne tworzenie plakatów. Opiera się na współpracy między dziećmi i twórczej dyskusji w trakcie zajęć, która przyspiesza nabywanie cyfrowych kompetencji.

Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja to program, który pomoże mądrze i bezpiecznie poruszać się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii – mówi Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja.

Każda szkoła po wykonaniu kolejnych zadań otrzymuje gwarantowane nagrody, takie jak tablety, audiobooki czy gry planszowe. Dodatkowo, szkoły mają możliwość wygrania wizyty Grzegorza Kasdepke, ambasadora programu.

W dotychczasowych edycjach MegaMisji udział wzięło 600 szkół z całej Polski.

Program #SuperKoderzy jest przeznaczony dla uczniów z klas 4-6. Polega na nauce programowania i robotyki. Innowacją jest, że cyfrowe narzędzia są wprowadzane nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, matematyki, techniki, języka polskiego, angielskiego, niemieckiego i muzyki, a także w trakcie zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Scenariusze zajęć są skonstruowane tak, by wpisywały się w podstawę programową każdego z przedmiotów.

Istotną korzyścią dla szkół biorących udział w programie jest nie tylko atrakcyjna oferta edukacyjna, lecz także grant w wysokości 2500 zł na zakup sprzętu koniecznego do przeprowadzenia zajęć. Co ważne, nauczyciele biorący udział w programie nie muszą mieć żadnej wiedzy z programowania. Po wejściu do #SuperKoderów biorą udział w szkoleniu, w czasie którego nabywają umiejętności niezbędne do poprowadzenia zajęć.

Jest to podwójna korzyść dla uczniów – poprzez nowoczesną i ciekawą formę zajęć z kodowania utrwalają wiedzę z innych, pozornie niezwiązanych z programowaniem, przedmiotów. #SuperKoderzy to nie tylko okazja do nauki programowania, rozwijania kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, ale też okazja dla szkół, by zdobyć nowoczesne sprzęty multimedialne i roboty – twierdzi koordynatorka programu, Monika Wrońska.

Do grona #SuperKoderów do tej pory dołączyło 170 szkół z całej Polski.

Więcej informacji o programach oraz formularze rekrutacyjne dostępne są na stronie: www.fundacja.orange.pl.

***

Fundacja Orange dba o kompetencje cyfrowe młodzieży i mieszkańców małych miast i wsi. Została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska do realizacji celów społecznie użytecznych. W swoje działania angażuje 3 tys. wolontariuszy z Orange rocznie. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange.

Program MegaMisja to ogólnopolski, nieodpłatny program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć nauczania zintegrowanego lub na świetlicy szkolnej. Jest adresowany do nauczycieli, wychowawców oraz dzieci z klas 1-3. Celem programu jest rozwój dzieci w zakresie bezpiecznego, mądrego i kreatywnego poruszania się w świecie cyfrowych technologii. Partnerami programu są Fundacja Gerere, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Fundacja Centrum Cyfrowe. Więcej informacji: www.megamisja.pl.

Program #SuperKoderzy to nieodpłatny program edukacyjny dla szkół podstawowych, edukujący dzieci z klas 4-6 z zakresu podstaw programowania i robotyki. W innowacyjny sposób wprowadza narzędzia związane z kodowaniem na zajęcia przedmiotowe, wpisując się w ich podstawę programową. Udział w programie to także okazja dla szkół na zdobycie nowoczesnego sprzętu multimedialnego. Partnerami programu są: Fundacja Akademia Małego Hakera oraz Fundacja Think! (Operator Programu). Więcej informacji: www.superkoderzy.pl.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie