#sprawdzobecnosc – dołącz do akcji

fot. Fundacja EFC

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wystartowała ogólnopolska akcja #sprawdzobecnosc, prowadzona przez Fundację EFC. Jej celem jest dotarcie do młodzieży, z którą od dawna nie ma kontaktu, albo przestała być aktywna na swoich profilach społecznościowych.

Doświadczenie izolacji, zdalnego nauczania i pracy jest wyzwaniem dla wszystkich. Różnie sobie z nim radzimy. Czas pokazał, że część młodych ludzi wypadła z systemu. Część od początku kwarantanny nie zalogowała się wcale. Część jest zalogowana, ale od dwóch miesięcy nikt nie miał z nimi kontaktu. Niby są online, ale życiowo i towarzysko – offline. Czasem powodem jest zwykła nieśmiałość, która jeszcze bardziej niż w realu wyrzuca poza grupę. Kryzys związany z pandemią zachwiał bezpieczeństwem materialnym i emocjonalnym całych rodzin. Nasila się poczucie samotności, lęku, pojawia się depresja czy przemoc. A izolacja sprawia, że trudniej zauważyć, że ktoś może potrzebować naszego zainteresowania albo pomocy.

Szacuje się, że kilkanaście tysięcy uczniów mogło wypaść z sytemu zdalnego nauczania.

#sprawdzobecnosc to akcja, w której każdy może wziąć udział. Wystarczy przejrzeć swoją listę znajomych i zadzwonić, napisać, nagrać wiadomość i przesłać ją do osoby, której od dawana się nie widziało – nawiązać kontakt. To tylko trzy proste kroki:

1. Rozejrzyj się. Pomyśl, z kim ze swojej klasy, grupy przyjaciół, znajomych na TikToku, Facebooku czy Instagramie od dawna nie miałeś kontaktu.

2. Sprawdź obecność. Jeżeli zauważysz czyjąś nieobecność – po prostu zadzwoń, napisz, zainteresuj się. Bądź uważny! Za tą nieobecnością może się kryć zwykła potrzeba oderwania się na chwilę od rutyny i codziennych zajęć. Być może jednak ktoś czuje się samotny. Może się też zdarzyć, że potrzebuje Twojego wsparcia.

3. Udostępnij akcję. Przekaż informację o akcji dalej - wykorzystaj do tego media społecznościowe, w których jesteś. Udostępnij grafikę - symbol akcji, dodaj #sprawdzobecnosc i link oraz wyznacz kolejną osobę do tego zadania.

Dołącz do akcji. Rzuć wyzwanie izolacji!

Więcej na stronie Fundacji EFC.

 

(Źródło: Fundacja EFC)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie