Edukacja alternatywna w czasach pandemii

fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pandemia wywołała spore zamieszanie w polskim szkolnictwie. Nauczyciele szkół publicznych pracując zdalnie zaczęli wykorzystywać alternatywne metody nauczania. Przyglądać się uważnie podstawie programowej, szukać alternatywy dla szkolnego podręcznika oraz sposobu na przykucie uwagi uczniów. Czy to właśnie alternatywne metody pozwoliły nam przetrwać ten trudny okres? Jak są one postrzegane przez rodziców i naczycieli? Czy po miesiącach zdalnej edukacji jesteśmy bardziej otwarci na wdrożenie nowych rozwiązań w polskich szkołach? W dniach 24-25 września odbędzie się X edycja Kongresu E(x)plory „Edukacje dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Całe wydarzenie po raz pierwszy w całości będzie można oglądać w Internecie.

X Kongres E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” miał odbyć się w marcu tego roku. W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników organizatorzy zdecydowali się na zmianę formuły wydarzenia, które w całości zostanie przeniesione do Internetu. Na wirtualnej platformie będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach dotyczących alternatywnych form edukacji. Na praktycznych przykładach z własnych placówek, goście Kongresu odpowiedzią m.in. o tym, jaki wpływ na mózg ma stres, jak uczyć bez podręcznika, na czym polega edukacja demokratyczna i czym jest myślenie wizualne.

„Dzisiaj szkoła nie jest już tym samym miejscem, którym była kilka miesięcy temu. Nasze podejście do edukacji zmieniło się bezpowrotnie; alternatywne metody nauczania nikogo już nie dziwią. Wzrosła za to otwartość i chęć utrzymania dobrej zmiany w szkolnej codzienności”- opowiada Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii, koordynatorka wydarzenia.

Ważna informacja dla tych, którzy wybierali się na X Kongres E(x)plory w marcu: program pozostał niezmieniony, jednak godziny poszczególnych wystąpień są inne. Na Kongresie online będzie można spotkać się m.in. z Jędrzejem Witkowskim z Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Markiem Kaczmarzykiem, specjalistą w zakresie memetycznego i neurobiologicznego podłoża procesu uczenia się, nauczania i wychowania, Marianną Kłosińską, założycielką Fundacji Bullerbyn oraz Fundacji Dzieci Mają Głos, Justyną Suchecką, dziennikarką TVN24, a także z Anną Szulc, nauczycielką matematyki, organizatorką konferencji „Empatyczna edukacja, empatyczna Polska”.

„Cieszę się, że po raz kolejny możemy być częścią wydarzeń E(x)plory i jako główny partner, wspierać organizację Kongresu poświęconego rozwojowi edukacji” – opowiada Maciej Potocki, Prezes Zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego. „Dowody na to, że ciekawość świata jest podstawą postępu widzimy na co dzień we Wrocławskim Parku Technologicznym. Skupiona wokół nas społeczność stawia na otwartość oraz wymianę wiedzy. My przenosimy te wartości do naszej Fundacji PRO MATHEMATICA, która realizuje projekty inicjujące kreatywne postawy wśród dzieci i młodzieży w różnym wieku” – dodaje.

Dla wszystkich zainteresowanych tematami edukacyjnymi organizatorzy przygotowali również spotkania online poprzedzające Kongres E(x)plory. Są to rozmowy z ekspertami, które można obejrzeć na fanpage’u E(x)plory. 22 września gościem spotkania będzie Oktawia Gorzeńska, koordynatorka korki.tv, współzałożycielka lekcjewsieci.pl, która opowie do jakiej szkoły wrócili uczniowie, co się w niej zmieniło. W jaki sposób, bez względu na przestrzeń, rozpoczęty rok szkolny będzie inny? Program cyklu „#exploryonline” warto śledzić na stronie https://bit.ly/explory_pl i w mediach społecznościowych E(x)plory.

Udział w Kongresie jest bezpłatny! Obowiązują zapisy!

Program Kongresu oraz rejestracja dostępne są na stronie: http://bit.ly/XKongresExplory  

Partnerem wydarzenia jest Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja Pro Mathematica.

Fundacja Zaawansowanych Technologii w 2019 roku podczas swojego flagowego wydarzenia Gdynia E(x)plory Week zorganizowała pierwszą edycję Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. W wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób, a wśród gości znaleźli się m.in. Lech Mankiewicz, Marzena Żylińska i Kamil Śliwowski. Pod koniec listopada, w ramach Gdynia E(x)plory Week, planowana jest kolejna edycja Kongresu, która będzie ściśle poświęcona szkołom w czasie pandemii.

Więcej o Programie E(x)plory: http://explory.pl

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie